Joana, en samhällsentreprenör
Samhällsentreprenörer heter en utbildning vid Grimslövs folkhögskola. Här beskriver deltagaren Joana Pinheiro kursen som en helt unik utbildning.
Jag heter Joana och går Samhällsentreprenörer – en utbildning på Grimslövs Folkhögskola genomförd av Nätverket SIP.
Utbildningen riktar sig till alla som vill driva projekt eller starta företag. En samhällsentreprenör är en person som är driven, vill förverkliga idéer samt förbättra samhället på något sätt. Kreativitet, initiativ och drivkraft är vardagliga ord för de som är eller vill bli samhällsentreprenörer.
Alla studerande som går Samhällsentreprenörer har olika intressen och driver olika projekt, företag eller verksamheter – allt från designföretag till dataspelsförening och idrottsprojekt.
Under utbildningen lär jag mig om de olika steg man får ta för att skapa och driva ett projekt; verktyg för att hantera och organisera information; tips om finansiärer; metoder för att leda grupper; steg för att skapa ett kontaktnätverk samt marknadsföringstekniker.
För mig innebär kursen möjligheten av få nya kompetenser som projektledare och starta ett internationellt projekt. Jag har alltid varit intresserad av internationellt samarbete och kulturella utbyten, och det var inom dessa områden jag ville utveckla mig under utbildningen.
Mitt intresse för internationella projekt och Nätverket SIP:s vilja att starta en internationell verksamhet fick mig att börja jobba med uppbyggnaden av ett center för europeiska volontärer på Nätverket SIP. Det finns ett EU-program som heter Europeisk Volontärtjänst. Genom detta program kan ungdomar i Europa åka till ett annat land och arbeta som volontärer i olika typer av organisationer. Tanken med Volontärcenter är att hjälpa föreningar och kommuner i Kronoberg att ta emot europeiska volontärer. Hjälpen innebär allt från att skriva ansökan till att ordna boende, svenskundervisning och fickpengar till volontärerna.
Detta är ett spännande projekt som kommer att bidra till ett mer internationellt Kronoberg. Just nu är tanken att jag arbetar vidare på Volontärcenter så att jag kan börja arbeta som projektledare direkt efter utbildningen.
Mer information om Samhällsentreprenörer finns på:
http://www.samhallsentreprenorer.se