Lyssna Teckenspråk Lättläst Other languages
Textstorlek Mindre Större
Hitta din kurs Folkhögskolor A-Ö
Alla län
Alla terminer
Detaljerad sökning
 

Watt-lite synliggör energiförbrukning på Eskilstuna folkhögskola

23 aug 2010 | Eskilstuna folkhögskola

Bilden visar de tre lamporna som visar energiförbrukning
Watt-lite på plats i entrén till Eskilstuna Folkhögskola
Nu kan man se hur mycket energi Eskilstuna folkhögskola gör av med varje dygn. Bokstavligen. Detta är möjligt genom ett samarbete med Interactive Institute i Eskilstuna som folkhögskolan nu slutit avtal med.

Att spara energi är något man kan göra på många sätt. Att stänga av datorer, TV-apparater och annat som står på stand-by är ett. Men för att få människor att aktivt spara ström så behöver man framför allt göra dem medvetna om hur mycket energi det faktiskt går åt.

Projektet, som kommer att löpa under ett år, kallas Watt-lite och består av tre termosliknande lampor som projicerar olikfärgade ljuskäglor på golvet. Två av ljuskäglorna representerar maximal och minimal förbrukning under ett dygn. Den tredje visar förbrukningen just nu. Systemet är kopplat till fastighetens el-central och mäter den totala användningen av ström.

Att se sin förbrukning
Målet är att åskådliggöra energianvändningen i vardagen. Det berättade Sara Tunheden och Therese Balksjö på ett möte den 19 augusti när de informerade lärare och deltagare på folkhögskolan om projektet. Presentationen inleddes med några frågor om vad energi är, vad som drar mest energi i vardagen på skolan och om platsen man befinner sig på avgör hur energimedveten man är.

Sara och Therese berättade också att man tidigare har tagit fram bland annat förgreningskontakter med en kabel som lyser i olika färger beroende på hur mycket ström som förbrukas. Man har även tagit fram en taklampa som ändrar form som en blomma beroende på bostadens totala energiförbrukning. Allt för att man ska få en sorts ”energiradar” som konsument.

Mer ekonomisk
Watt-lite testades för första gången inom industrin. Den som var ansvarig för elförbrukningen ville att alla skulle vara medvetna om hur mycket energi man gjorde av med i fabriken för att på så sätt göra produktionen mer ekonomisk.

Målen som sattes upp var bland annat att man som anställd skulle bli påmind om energiförbrukningen, att skapa medvetenhet om energifrågor hos alla på företaget, gestalta referensvärden, att resultaten skulle vara synliga och tillgängliga för alla och kanske framförallt vara ett underlag för reflektion och diskussion på arbetsplatsen.

I dagsläget så hänger de tre lamporna direkt innanför entrén mitt emot receptionen. Under de kommande veckorna kommer man dock att kunna se visualiseringen på flera andra sätt. Det som kommer att märkas mest är förmodligen att skärmsläckarna på skolans datorer kommer att visa de tre käglorna så att man ser dessa varje gång datorn går ner i sparläge. Man ska även ha möjlighet att logga in på en webbplats där man dels ser aktuell förbrukning men också en mer utförlig statistik över längre tid.

Identifiera energitjuvar
En av fördelarna med denna kontinuerliga avläsning är att man kan identifiera energitjuvar, till exempel maskiner, som automatiskt slår på under natten. Dessa syns tydligt på långtidsstatistiken som toppar mitt i natten då energiförbrukningen normalt är lägre än på dagen.

En viktig faktor för att ett sådant här projekt ska nå framgång är att ledningen är engagerad. Utan ledningens stöd så fungerar inte ett projekt av den här sorten. Eskilstuna Folkhögskolas rektor Christina Strandtoft underströk att skolans ledning kommer att satsa på det här projektet helhjärtat och att arbetet med miljö och klimat är en prioriterad fråga.

Efter jul kommer ytterligare en prototyp för att visa på energiförbrukningen att sättas upp. I dagsläget vill Sara Tunheden och Therese Balksjö inte berätta vad det blir. Men information om detta kommer att finnas när det är dags.


Nyheter

Kommentarer Minimera

Skriv en kommentar till "Watt-lite synliggör energiförbrukning på Eskilstuna folkhögskola"


Obs! Din kommentar publiceras här och skickas även med e-post till
Folkhögskolornas informationstjänst.
Captcha

Obligatoriska fält *