Lyssna Teckenspråk Lättläst Other languages
Textstorlek Mindre Större
Hitta din kurs Folkhögskolor A-Ö
Alla län
Alla terminer
Detaljerad sökning
 

Utökat nätverk i världen för Härnösands folkhögskola

24 jan 2012 | Härnösands folkhögskola

Eduardo Gran Villanueva-Contreras
– Det är viktigt att den nordiska traditionen av folkbildning kan bidra till de sociala rörelsernas arbete för rättvisa och hållbar utveckling, säger Eduardo.

Härnösands folkhögskola stärker nu sin internationella profil och sitt kontaktnät i världen. 24–30 januari deltar rektor Eduardo Gran Villanueva-Contreras i en internationell ledarskapsutbildning i Brasilien för vuxenutbildare.

– Folkhögskolan agerar i en värld där de lokala och globala perspektiven ständigt möts, betonar Eduardo Gran Villanueva-Contreras.

– Inte minst är det viktigt att den nordiska traditionen av folkbildning kan bidra till de sociala rörelsernas arbete för rättvisa och hållbar utveckling.

Ledarskapsutbildningen i Porto Alegre, Brasilien samlar 20 representanter för vuxenutbildning och folkbildning från tolv länder. Syftet är bland annat att arbeta med nätverksbyggande och folkliga förändringsstrategier inför FN:s miljötoppmöte Rio+20 i Rio de Janeiro i juni.

Kursen arrangeras av den internationella vuxenutbildningsorganisationen ICAE, International Council for Adult Education, som som förra sommaren hade sin världskongress i Malmö med 750 deltagare. Eduardo Gran Villanueva-Contreras deltar som nybliven medlem av styrgruppen för de svenska folkhögskolornas internationella samverkan, FOLAC.


Kristian Holmgren

Nyheter

Kommentarer Minimera

Skriv en kommentar till "Utökat nätverk i världen för Härnösands folkhögskola"


Obs! Din kommentar publiceras här och skickas även med e-post till
Folkhögskolornas informationstjänst.
Captcha

Obligatoriska fält *