Ella, Fredrik, Martin, Håkan och Patricia går första gymnasieåret
Som ett led i att följa teknikutvecklingen har Albins infört iPad2 som ett pedagogiskt verktyg i undervisningen.
Inledningsvis har eleverna i Allmän kurs motsvarande första gymnasieåret erhållit iPads. Våren 2013 införs de även i det avslutande året på Allmän kurs.
Undervisningsmaterial som tidigare bestod av läroböcker och olika former av kopior ersätts nu i stort av appar och material som lärarna tillverkar för att bli tillgängliga för eleverna i det så kallade iCloud.
Eleverna skickar sina läxor och liknande till iCloud, som då i sin tur blir tillgängliga för lärarna.
Det finns, genom iPad, tillfälle att följa elevernas arbetsprocess live för såväl klasskamrater som lärare.
En trevlig biprodukt är att elever som inte fysiskt kan närvara vid ett lektionspass trots allt får tillgång till materialet som används under pågående lektion.
Måndag och onsdag vecka 5 ger Jonas Borgström och Jonny Nilsson (lärare på Albins folkhögskola) samtliga elever, med iPad, en basutbildning om hur iPad fungerar. Sedan integreras iPaddan i den dagliga undervisningen.
De undervisande lärarna har tidigare fått basutbildningar och kommer fortsättningsvis att få fler undervisningstillfällen.
Finansieringen sker genom att skolan subventionerar elevernas iPads i hög grad och att eleverna, fyra terminer i rad, gör en avbetalning för att slutligen äga sin iPad.