Logga in

Logga in på Folkhögskola.nu

Kontakta oss

folkhögskola.nu

- produceras av Folkhögskolornas informationstjänst, FIN

Telefon: 08-796 00 50
E-post: info@folkhogskola.nu

Chatta med oss via MSN Messenger!
Grå gubbe: offline. Grön gubbe: online.Lägg till info@folkhogskola.nu i din kontaktlista så svarar vi när vi är online.

Webbkarta
Textstorlek Mindre Större

Siri på Creative Feminism

Senast kommenterad

 
Bild på Siri Öhman

Siri på Creative Feminism

”Learning by burning”

”Folkhögskolan styrka är att förena teori och praktik. Kursen Creative Feminism är just detta. Det är en projektledarutbildning där deltagarna får jobba med verkliga projekt från första dagen – learning by doing. Men det är också en utbildning i kreativ feminism – learning by burning. Resultatet kommer ur en brinnande vilja hos deltagarna och är dessutom alldeles på riktigt!

Såväl feministisk teori och projektledarteori är viktiga delar av utbildningen. Det intressanta är att vi bygger in teorin i det praktiska projektarbetet. Individen står hela tiden i centrum.  Att du som elev utvecklas och skaffar dig verktyg och värderingar som du kan jobba med hela livet. Det är vårt mått på framgång!

Varje deltagare får personliga mål som följs upp. Vi ägnar också mycket tid åt att reflektera. Både på vad vi gör och hur vi gör det.

Brinner du för att förändra och genomföra saker, men är osäker på hur du ska gå tillväga? Här lär du dig att genomföra det!”

Siri Öhman
Kursansvarig för Creativ Feminism
Ingesunds folkhögskola

Vi går på folkhögskola

 
Gustav Fridolin lärare på folkhögskola

Gustav Fridolin lärare på folkhögskola
Gustav Fridolin är fd riksdagsman, journalist och författare. I höst ställer han upp som riksdagskandidat igen, men de senaste åren har han arbetat som folkhögskolelärare.

Jonathan på Allmän kurs Internationell profil

Jonathan på Allmän kurs Internationell profil
Vi träffar Jonathan som går Allmän kurs Internationell profil med studieresor på Mullsjö folkhögskola.

Axel på Musiklinjen

Axel på Musiklinjen
Intervju med Axel som går Musiklinjen på Södra Vätterbygdens folkhögskola.

Alyssa från USA

Alyssa från USA
Intervju med Alyssa Anderson som är utbytesstudent från USA och som går på folkhögskola i Sverige.

Thomas på Naturvetenskapligt basår

Thomas på Naturvetenskapligt basår
Thomas går Allmän kurs Naturvetenskapligt basår på Sörängens folkhögskola i Nässjö.

Markus på Fritidsledarutbildningen

Markus på Fritidsledarutbildningen
”Vaktmästaren var grym på att spika!”

Runös firande på Folkhögskolans dag

Runös firande på Folkhögskolans dag
På Runö folkhögskolas filial i Stockholm bestämde man sig tidigt för att delta i Folkhögskolans dag. Men hur skulle de gå till väga? Valet föll på att hålla till på Sergels Torg.

Emma och Valeria på Allmän kurs

Emma och Valeria på Allmän kurs
Valeria Diaz och Emma Clausén är båda deltagare i allmänna kurser på Runö folkhögskolas filial i Stockholm. Emma studerar med inriktning på vård och omsorg, medan Valeria fokuserar på människa och samhälle.

Kajsa på kursen Recycle design

Kajsa på kursen Recycle design
Intervju med Kajsa som går kursen Recycle design på Eskilstuna folkhögskola.

Kommentarer

 

Skriv en kommentar till "Siri på Creative Feminism"

captcha

Obligatoriska fält *

 

Om folkhögskolan

Senaste nyheterna