Kreativt naturfoto
På Mullsjö folkhögskola
Landskapsfotografering. Vi fokuserar landskapet som motiv och börjar med att se på lämplig utrustning och går sedan genom bildteknik, perspektiv och hur vi bäst kan förmedla karaktären i landskapet.
- Kurstyp:
- Sommar-/helg-/veckokurs
- Studietakt:
- 100%
- Längd:
- < 1 år
(3 dagar)
- Studiestödsnivå (CSN):
- Ej studiestödsberättigad
- Internat:
-
Ja
- Kurstid:
- 22 okt 2010 - 24 okt 2010
- Antagningsvillkor:
- Kurserna har ett begränsat antal deltagare och vi tillämpar löpande antagningar. Vid antagning prioriteras de kursdeltagare som väljer helpension.
- Kostnader:
- Helpension 2480 kr
Kurs i landskapsfotografering. Vi koncentrerar oss på landskapet som motiv och börjar med att titta på lämplig utrustning. Därefter går vi genom bildteknik, perspektiv och hur vi på bästa möjliga sätt kan förmedla karaktären i landskapet. Vi tittar även på hur vi kan närma oss landskapet på det mer konstnärliga sättet. Vi har även en fotoutflykt där vi ska praktisera det att arbeta med landskapsfotografering. Ta gärna med egna landskaps-bilder hemifrån (max 10 bilder), bilder som vi sedan diskuterar. Ta också med egen foto-utrustning och lämplig klädsel för fotoutflykt.
Terje Hellesø har genom åren haft mer än 4500 deltagare på mer än 350 olika fotokurser. Första kursen hade han redan 1981 i hemstaden Bergen. I Mullsjö hade han sina första naturfotokurser i 1991. Under tio år hade han mer än 30 naturfotokurser på Mullsjö Folkhögskola. Efter ett uppehåll på nästan tio år är han nu tillbaka i Mullsjö med sina kurser.
Terje Hellesø räknas idag som en av världens bästa naturfotografer och publicerar bilder över hela världen. Han har gett ut naturfotoläroboken ”Naturen som fotomotiv” och den personliga boken ”Min plats i ljuset”. Förra året kom ”Året”. Terje är medlem i Naturfoto-graferna/N och PhotoNatura.
Till kursen på skolans egen webbplats
Senast uppdaterad: 2009-12-14