distanskurser_lilafilter.jpg

Information om Mina sidor

Folkhögskola.nu erbjöd tidigare tjänsten Mina sidor, där användare kunde spara sina favoritkurser och se sina skickade ansökningar till olika folkhögskolor. Denna tjänst togs bort under hösten 2017.

Ansökan sker via andra tjänster

Ansökan till kurser sker nu via andra tjänster som folkhögskolorna själva väljer. Den vanligaste är SchoolSoft som alla folkhögskolor har tillgång till. Via knappen "Ansök här", som finns på alla kurssidor, kommer den sökande till den ansökningstjänst som den aktuella folkhögskolan har valt att använda.

Spara favoritkurser

Möjligheten för användare att spara sina favoritkurser, för att till exempel kunna göra jämförelser och gå tillbaka vid senare tillfälle, tycker vi är en bra idé. Vi tittar nu på olika tekniska lösningar för detta och hoppas ha en sådan tjänst på plats under våren 2018.