Edelviks folkhögskolas konstutbildning Konst NU öppnar för mittårsintag

Konst NU har under sitt premiärår redan hunnit arbeta med två hållbarhetsteman som bland annat resulterat i en återbruksskulptur i samarbete med Torfrid Olssons museum. Men också en vecka i Ricklundgårdens konstnärsateljéer i Saxnäs med workshops på fjälltoppar ledda av den samiska konstnären Sofia Ricklund Lidgren.

Konst NU utgår från verkstäderna Bild/Textil/Keramik som varvas under femveckorsintervaller. Studerande som börjar i januari kan därför ta del av samtliga ämnen.

– Vid utbildningsstarten hade vi inte tänkt på att möjliggöra för ett intag mitt under året men nu känns det självklart utifrån hur utbildningen är uppbygd och vi vill såklart att fler skall ta del av det utbud som kvarstår, säger Maria Lindkvist bildlärare på Konst NU.

Teman som som berörs under våren är ekonomisk hållbarhet och normkritik. Detta genomförs genom externa samarbeten, workshops, föreläsningar, utställningar samt en studieresa till Barcelona i maj.

Konst NU tar emot ansökningar löpande inför vårterminens startdatum den 8 januari.

Läs mer om Edelviks folkhögskolas kurs Konst NU »

Alla nyheter