20170919155426.jpg
I tio år har Skrivarlinjen på Gotlands folkhögskola utbildat blivande författare.

Skrivarlinjen på Gotlands folkhögskola firar tio år

I tio år har Skrivarlinjen på Gotlands folkhögskola utbildat blivande författare. Utbildningen leds av Ludvig Drakenfjord tillsammans med etablerade författare och skrivpedagoger. Nu firar Skrivarlinjen 10-årsjubileum med flera aktiviteter under läsåret 2017–2018.

Skrivarlinjen på Gotlands folkhögskola är en utbildning i skönlitterärt skrivande med fokus på skrivandets hantverk. 

Sedan utbildningens start har det varit ett konstant högt söktryck. Flera prisbelönta författare har besökt skolan för att inspirera deltagarna. 

Våren 2017 besökte Lina Wolff, Augustprisvinnare, utbildningen och gav handfasta råd till Skrivarlinjens deltagare om skrivandet och författarskapet. 

Exempel på andra författare och skrivpedagoger som besökt Skrivarlinjen är: Pär Hansson, Hanna Wikman, Katja Timgren, Gunnar Ardelius, Elin Cullhed, Peter Fröberg Idling, Athena Farrokhzad, Stefan Sundström, Emil Jensen, Amanda Svensson, Jonas Rasmussen, Theodor Kallifatides, Anna Jörgensdotter, Malin Backström med flera. 

Under året kommer flera aktiviteter anordnas av Skrivarlinjens deltagare.

Gotlands folkhögskola meddelar att utförligt program kommer snart!

Läs mer på Gotlands folkhögskolas webbplats »

Alla nyheter