Detta är en kurs för dig som vill komma loss och just våga skapa!
Detta är en kurs för dig som vill komma loss och just våga skapa!

Våga skapa - konstkurs på Visingsö med jultema

En månad innan jul anordnar Braheskolan - Visingsö folkhögskola en kurs som i första hand ska ge glädje och inspiration att våga skapa. Du kommer få möjlighet att prova olika tekniker inom bild och med övningar på tema jul, vinter och julstämning.

På begäran av många nöjda tidigare konstkursdeltagare anordnar nu Braheskolan-Visingsö folkhögskola en veckoslutskurs liknande sommarkursen  "Våga skapa med Beata". 

Detta är en kurs för dig som vill komma loss och just våga skapa! Kanske var det länge sen du målade eller skapade och behöver lite inspiration att komma igång, kanske har du alltid närt en önskan till kreativitet men inte vågat försöka på egen hand. 
Under några dagar får du möjlighet att prova lite olika material och tekniker i en avslappnad och härlig miljö. Du får prova att skapa med material som metall, lera, gips, teckning och kaligrafi.

Du ska i första hand känna glädje och inspiration att skapa och därför fokuserar vi på lek, glädje och positivt tänkande.

Läs mer om kursen »

Alla nyheter