20180522134928.jpg
Brännpunkt Europa Europakarta

Filmproduktion med fältstudier i Polen

Sugen på filmskapande på professionell nivå? Nyköpings folkhögskola erbjuder en kreativ filmkurs där deltagarna får jobba processbaserat med filmproduktionens alla delar. Tillsammans skapar kursdeltagarna skildringar av samtidens rörelser.

Du kommer att producera film med dokumentära skildringar i europeisk miljö och lära dig om post-production. Där kursdeltagarna får jobba i Adobe Photoshop, Premiere och After Effects.

Vi och vår omvärld genomgår stora förändringar. Kursen kommer att ge dig en allmän och bred bild av brännande frågor i Europa i dag.

Kursen fokuserar på samtidsfrågor i grannlandet Polen. Utifrån olika team väljer vi frågeställningar att fördjupa oss i. Teamens erfarenheter och intressen styr. Du kommer att få prova filmproduktionens olika roller i processen, för att sedan ges en fast roll under inspelningen.

Alla nyheter