20180221204239.jpg
Susanne Bosiö Designer och ansvarig lärare för kursen

Ny kurs i mönsterdesign

Hellidens folkhögskola startar en ny kurs i Mönsterdesign. – Om du precis som jag älskar färg, form och mönster så är det här en kurs för dig, säger Susanne Bosiö. Världen är full av ogjorda mönster och du är en av dem som ska skapa dem.

Kursledare är Susanne Bosiö, erfaren lärare och designer som bland annat fått utmärkelsen utmärkt svensk form av föreningen Svensk Form.
Du kommer även att träffa andra lärare med erfarenhet från textildesign.

Textildesign, handtryck och digitaltryck är namnet på den nya kursen. Det är en utbildning mot en framtid med mönsterdesign. Du arbetar med att skapa och designa textiltryck för mode och inredning. Du lär dig handtryck så du själv kan producera dina mönster. Du arbetar även digitalt och gör digitala tryck.

Mer info

Alla nyheter