20181018212208.jpg

Kontinuerligt intag till SMF kurs

Alma folkhögskola har kontinuerligt intag till Studiemotiverande folkhögskolekurs (SMF-kurs) både i Liljeholmen och i Haninge i samarbete med Arbetsförmedlingen för – arbetssökande mellan 16 och 24 år – arbetssökande inom jobb och utvecklingsgarantin som fyllt 25 år

Saknar du fullständiga betyg eller  arbete och går hemma utan motivation? 
Är du arbetssökande?
Har du siktet inställt på studier eller arbete?

Vill du jobba med din personliga utveckling, få effektiva mentala verktyg för att leda och styra dig själv och prova på att studera i en stimulerande och lustfylld miljö? Som bonus bli attraktivare på arbetsmarknaden och få hjälp att hitta din bästa väg framåt?

Dåså!
Gå Alma folkhögskolas Studiemotiverande folkhögskolekurs under tretton veckor som startar nu. Skolan tar in elever varje måndag. 
Ta kontakt med Alma folkhögskola eller din handläggare på Arbetsför-medlingen nu på en gång. 

Läs mer på Alma folkhögskolas webbplats »

Läs mer om Studiemotiverande folkhögskolekurs »

Alla nyheter