20180412184927.jpeg

Öppet Hus på Hellidens folkhögskola

28 april är det dags för deltagarutställningar och Öppet Hus på Hellidens folkhögskola i Tidaholm.

Hellidens folkhögskola hälsar välkommen till Öppet Hus lördagen 28 april, klockan 11-15. Då är hela skolan öppen: besök verkstäder, träffa en himla massa trevligt folk, fika på slottet, kika på Grafikskolans och Konstnärligt basårs utställning på Vulcanön och nere på Turbinhusön i konsthallen kan du besöka konsthantverkarnas utställning. Grafisk design ställer ut årets arbete i skolhuset utanför Litografiska museet.

Du som inte kan hålla dig så länge är välkommen på skolans vernissager redan kvällen innan. De håller till på öarna runt Tidan.

Det börjar hos Grafikskolan och Konstnärligt Basår i lokalerna på Vulcanön redan kl 18:00 och forsätter sedan i Konsthallen på Turbinhusön kl 19:00 med konsthantverkarnas utställning.

Läs mer på Hellidens folkhögskolas webbplats »

Alla nyheter