Folkhögskolans dag 2019 - kom och prata folkhögskola med oss

Dessa folkhögskolor kan du besöka under Folkhögskolans dag

Folkhögskolans dag firas den 29-30 mars 2019. Här nedan hittar du de folkhögskolor som har aktiviteter under dagarna.

Bosön Idrottsfolkhögskola

Den nyskrivna musikalen Splitvision, med medverkande från Bosön Idrottsfolkhögskola, visas på Maximteatern. Läs mer och köp biljetter här.

Om musikalen: En föreställning inspirerad av riktiga livsöden, där studerande på Bosöns Idrottsfolkhögskola har vittnat om sina resor som ensamkommande flykting från olika länder med krig, korruption och fattigdom, hur någon hamnat i fel sällskap med stölder och misshandel som följd, men även om ensamhet på flyktingförläggning eller i skolan i det nya landet Sverige.

Datum: 30 mars

Tid: 19:00

Plats: Maximteatern

Finska folkhögskolan

Mångkulturella Finska folkhögskolan firar Folkhögskolans dag med Öppet hus den 29 mars. Ta chansen att träffa lärare och deltagare och prata om skolan och dess kurser. Folkhögskolan bjuder på fika!

Datum: 29 mars

Tid: 10:00-14:00

Plats: Finska folkhögskolan

Hellidens folkhögskola

Hellidens folkhögskola firar med tårtkalas den 29 mars och vernissage på Västergötlands museum i Skara den 30 mars.

Om vernissagen

Hellidens folkhögskolas kurs Berättande fotografi ställer ut fotografier i samband med Västergötlands museums utställning We Have A Dream. Läs mer här.

Datum: 30 mars

Plats: Västergötlands museum

Hjo folkhögskola

Hjo folkhögskola har Öppet hus med aktiviteter och info om alla kurser. Skolan bjuder även på våfflor! Läs mer här.

Datum: 21 mars

Tid: 14:00-18:00

Plats: Hjo folkhögskola

Hola folkhögskola

Den 30 mars kl. 10-14, på folkhögskolans dag, bjuder Hola folkhögskola in till öppet hus i Prästmon och i filialen i Sollefteå.

Prästmon kan du besöka skolans utbildningar och bli bjuden på fika. I samband med öppet hus i Prästmon kohar skolan visning av deras uppdaterade basutställning i Häxmuseet och en föreläsning med Arne Jarrick, Stockholms Universitet på temat ”Det finns inga häxor”.

Sollefteåfilialen kan du ta del av skolans utbildningar, gå tipsrunda, vernisage samt fika. 

Läs mer här.

Datum: 30 mars

Tid: 10:00-14:00

Plats: Hola folkhögskola samt dess filial i Sollefteå 

Högalids folkhögskola

På temat hjältar skapar Högalids folkhögskola en festlig stund där samtalet och aktiviteter rör hjältar och förebilder. De kan vara påhittade eller fullkomligt verkliga. Vad gör vi som vardagshjältar på Högalids folkhögskola? Skolan hälsar deltagare och personal välkomna till klassaktiviteter, hjältarnas tivoli och festlunch.

Datum: 29 mars

Ingesunds folkhögskola

Ingesunds folkhögskola bjuder in till öppet hus fredag 29 mars. Du kan prova på hur det är att gå folkhögskolans olika kurser, exempelvis att dreja på keramiken.  Skolan håller öppet i ateljérna samt bjuder på konsert och fika. Läs mer här.

Datum: 29 mars

Plats: Ingesunds folkhögskola

Kalix folkhögskola

25 mars firar Kalix folkhögskola Folkhögskolans dag! Lunchgäster bjuds på tårta.

Datum: 25 mars

Program:

12:00 i matsalen - Lunchmusik med Ellen och Alex från vår artist- och musikerutbildning.

13:00 i aulan - Föregångerskan – om kvinnlig rösträtt. Läs mer här.

14:00 i aulan - Mattias Karlsson (M), riksdagsledamot, pratar om demokratins framväxt.

Plats: Kalix folkhögskola

Leksands folkhögskola

Tillsammans med Yh-utbildningen Hantverkslärling och Sätergläntan arrangerar Leksands folkhögskola den första hantverksfilmfestivalen i Leksand. Tanken är att det ska bli ett årligen återkommande evenemang då det visas högkvalitativ dokumentärfilm om hantverk. Filmerna som visas den här gången är ett program sammansatt av Crafts Council i England. Trailer finns här.

Samtidigt öppnar skolan sina verkstäder för besökare. Dessutom kommer det finnas en gratisbuss från Stockholm som gör stopp i Borlänge på vägen. Här serveras lunchsoppa och deltagarna kommer att ha försäljning av sina arbeten.

Länk till evenemanget på Facebook. 

Datum: 23 mars

Tid: 10:30-17:00

Plats: Visir Bio i Leksand samt Leksands folkhögskola

Marieborgs folkhögskola

Marieborgs folkhögskola har Öppet hus.

Datum: 30 mars

Plats: Marieborgs folkhögskola

Mellansels folkhögskola

Mellansels folkhögskola har öppet hus 30 mars klockan 13.00-16.00 Välkommen att besöka skolans utbildningar, konserter och seminarier. Fika till försäljning.

Datum: 30 mars

Tid: 13:00-16:00

Plats: Mellansels folkhögskola

Munka folkhögskola

Munka folkhögskola har Öppet hus den 30 mars, på både skolan i Munka Ljungby och filialen i Perstorp. Läs mer här.

Datum: 30 mars

Tid: 11:00-14:00

Plats: Munka folkhögskola samt filian i Perstorp.

Nordiska folkhögskolan

Nordiska folkhögskolan firar Folkhögskolans dag med bland annat vernissage. Deltagarna från kursen Visuellt berättande (Bildskolan) ställer ut verk från sina senaste projekt. Besök skolan, träffa personal och deltagare och se utställningen! Läs mer.

Datum: 29 mars

Tid: 10:30-12:20

Plats: Nordiska folkhögskolan

Du som är nyfiken på folkhögskola och vill veta mer om hur det är att studera på framför allt Allmän kurs kan dessutom besöka Nordiska folkhögskolan på torsdagar under våren. 

Vilka ämnen kan man läsa? Hur ser en dag ut? Hur fungerar det med internat? Dessa och många andra frågor kan besvaras av både personal och deltagare under dessa torsdagar. Det finns självklart också möjlighet att få information kring skolans estetiska linjer. Läs mer.

Datum: Varje torsdag v. 8-15 + 17-20

Tid: 15:00-18:00

Plats: Nordiska folkhögskolan

Skarpnäcks folkhögskola

Skarpnäcks folkhögskola anordnar loppis, kafé och skapande verkstäder under Folkhögskolans dag. Läs mer. 

Datum: 30 mars

Tid: 11:00-15:00

Plats: Skarpnäcks folkhögskola

Sommenbygdens folkhögskola

Träffa personal och deltagare på skolans kurser.

Förberedande polis och kriminalvårdsutbildning testar dina kunskaper; Vad kan du om polisen och kriminalvården i Sverige? Vittnestest, hur bra vittne är du? Etableringskursen säljer mat/fika och recepthäften. Musiklinjen låter besökarna testa instrument samt ordnar livemusik-quiz. Allmän kurs guidar besökarna i våra lokaler, visar sina arbeten, spel och tipspromenad. Prova på E-sport. Personlig utveckling har fotoutställning och visar sina arbeten från skapande verksamhet, bild och form.

Datum: 30 mars

Tid: 11:00-14:30

Plats: Sommenbygdens folkhögskola

Sundbybergs folkhögskola

Varm välkommen till Öppet hus på Sundbybergs folkhögskola lördagen den 30 mars 11-15.

Träffa deltagare och lärare, ta del av föreläsningar, aktiviteter, filmvisning, pysselrum, sagostund, uppläsning, sång, fika och besök freeshop. Läs mer.

Datum: 30 mars

Tid: 11:00-15:00

Plats: Sundbybergs folkhögskola

Sunderby folkhögskola

Varmt välkomna till öppet hus och Folkhögskolans dag på Sunderby folkhögskola – för alla mellan 0-100+ år!

Sunderby folkhögskola bjuder in er att titta runt, ställa frågor eller bara fika med oss! Det är ett perfekt tillfälle att få mer information om de kurser du funderar på. Du kan även passa på att se skolans konstutställningar och unna dig en god lunch. Se hela programmet här.

Datum: 29 mars

Tid: 10:00-14:00

Plats: Sunderby folkhögskola

Sundsgårdens folkhögskola

Kom och upptäck möjligheterna på Sundsgårdens folkhögskola! Skolan firar Folkhögskolans dag med öppet hus.

Saknar du betyg från gymnasiet? Vill du satsa ett år på ditt intresse? Folkhögskolan hjälper dig! Lärare och elever är på plats för att visa upp verksamheten och svara på dina frågor. Du bjuds på på informationsträff, möten, teater- och musikunderhållning, kaffe och sundsutsikt. Läs mer här.

Datum: 29 mars

Tid: 11:00-14:00

Plats: Sundsgårdens folkhögskola

 

Södra Folkhögskolan i Helsingborg - filial till Södra Stockholms Folkhögskola 

Södra Folkhögskolan i Helsingborg (filial till Södra Stockholms folkhögskola) har Öppet hus med olika aktiviteter den 10 april.  

Datum: 10 april 2019

Tid: 13:00-15:00

Plats: Gasverksgatan 15, 252 25 Helsingborg. Plan 4. 

Program 

13.00-14.00    Tipsrunda & bakverk. 

14.00-14.15    Biträdande rektor: om Folkuniversitetet. 

14.15-14.30    Studie- och yrkesvägledaren: om folkhögskolestudier. 

14.30-15.00    Avslut: frågestund & två vinnare utses. 

Deltagarna på allmän kurs arrangerar: 

- Vem har bakat den godaste bakelsen? Deltagarna på allmän kurs bakar och bjuder på bakelser. Besökarna utser en vinnare.  

- Tipsrunda. Bestående av frågor om: Södra Folkhögskolan i Helsingborg, folkhögskolestudier, folkhögskolans historia & demokrati (#ViMåstePrata). En vinnare utses.  

Varmt välkomna! 

Vadstena folkhögskola

Vadstena folkhögskola har öppet hus under Folkhögskolans dag. Presentationer av de olika kurserna, konsert med Anders Linder. Återbruksbutiken håller öppet 08:30-11:30. Lunch finns att köpa. Se fullständigt program här.

Datum: 29 mars

Tid: 08:30-13:30

Plats: Vadstena folkhögskola

Vårdinge By folkhögskola

Vårdinge By folkhögskola bjuder in till öppet hus med bland annat utställningar och öppna ateljéer. I Allmän kurs lokaler, huset som heter Ugglebo, kommer det att vara kläd- och prylbytardag. Blir du hungrig finns det både lunch och gott fika att köpa i matsalen. Läs mer här.

Datum: 30 mars

Tid: 11:00-15:00

Plats: Vårdinge By folkhögskola

Västerås folkhögskola

Västerås folkhögskola bjuder in till Öppet hus under Folkhögskolans dag och informerar om skolans kurser samt bjuder på aktiviteter såsom utställningar, quiz, poesi, musik, workshops, korvgrillning och kreativt skapande! Deltagare skriver och målar om livet i Sverige. Varmt välkomna!

Datum: 29 mars

Tid: 14:00-18:00

Plats: Västerås folkhögskola

Örnsköldsviks folkhögskola

Kom och smaka på 80-talet hos Allmän kurs. Upplev modet, musiken och testa dina kunskaper om 80-talet. Teaterlinjen har öppen repetition, teaterövningar och teatersport. Hos Världens kvinnor kan du smaka på våren och solens återkomst i form av svensk och afghansk mat. Kulturskaparna håller utställningen om Beppe Wolgers öppen för visning, läser dikter och en liten konsert blir det också. Fika finns att köpa. Välkomna!

Datum: 29 mars

Tid: 11:00 - 15:30

Plats: Örnsköldsviks folkhögskola

Södra Folkhögskolan i Helsingborg - filial till Södra Stockholms Folkhögskola 
Alla nyheter