Skriva för livet

Sommar/helg/veckokurs Mora folkhögskola
Ansökan stängd
  • Studietakt:
    100%
  • Längd:
    5 dagar
  • Ansök senast:
    Ansökan är stängd
  • Kurstyp:
    Sommar/helg/veckokurs

En kurs i att skriva, att locka fram det kreativa skapandet inom oss. 

Lediga platser: Nej

Antagningsvillkor: Ansökan öppnar 9 januari, sista ansökningsdag är 15 april. Antagning sker löpande.

Studiestödsnivå (CSN): Ej studiestödsberättigad

Internat: Ja

Kurstid: 3 jul 2023 - 7 jul 2023

Kostnader: Se hemsida

Kontakt: Mora Folkhögskola

Telefon: 0250-94200

E-post:
info@morafhsk.se

Med avstamp i norra Dalarnas fantastiska omgivningar och med våra egna erfarenheter som verktyg skriver och läser vi olika typer av text tillsammans.

Kursledare är Towe Falk, lärare och författare bosatt i Mora, som debuterade under 2021 med sin diktsamling Texter till tröst för oss vilsekomna.

 

När det gör som ondast

Frigörs de viktigaste orden

 

Inför kursstart:

Inga förkunskaper krävs.

Du behöver ha med dig penna och block. Du behöver också ta med dig ett föremål som betyder mycket för dig, inför en av skrivövningarna.

Vi kommer att vara en hel del utomhus, så regnkläder kan behövas.

En av dagarna kommer vi att göra en utflykt där samåkning behöver organiseras.

Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster)
https://www.morafolkhogskola.se/kurs/skriva-for-livet-3-7-juli/

Fler kurser inom: Prosa Poesi Kåseri Biografi

Mora folkhögskola

Mora folkhögskola är en mötesplats där allmänbildning och självförtroende står i centrum. Här kan du utvecklas och studera i en generös och inspirerande miljö nära Siljan och Mora centrum. Möjlighet till ett rikt friluftsliv. Mora folkhögskola har även utbildningar förlagda  i Skattungbyn, utanför Orsa. Lokalerna är med några undantag tillgängliga för rullstolsburna.

Läs mer om skolan

Postadress:
Mora folkhögskola
Yvradsvägen 29
792 34 Mora

Telefon: 0250-942 00
E-post: info@morafhsk.se
Webbadress: https://www.morafolkhogskola.se/

Man blir inspirerad när man hänger med kreativa människor

Två år på landsbygden fyllda av film, teater och internatliv? För Oscar Wahlberg, 20 år, lät det som drömmen och han packade sina väskor och flyttade ut till Wik utanför Uppsala för att gå på folkhögskola. Nu är han inne på år två. – Förra året hade jag ingen tanke på att försöka satsa på film eller teater, men intresset har tagit över mer och mer. När man bor här kan man vara kreativ dygnet runt.

Läs hela artikeln