
Jag tröttnade på att allt skulle gå så snabbt
Efter 14 år i byggbranschen sökte Hjalmar till en båtbyggarkurs. Här arbetar han utan el-verktyg och lär sig ett hantverk som får lov att ta tid.
Lediga platser: Nej
Antagningsvillkor: Du måste ha med eget vävt tyg.
Studiestödsnivå (CSN): Ej studiestödsberättigad
Internat: Nej
Kurstid: 3 sep 2024 - 4 sep 2024
Plats för kursen: Orsa Finnmark
Kontakt: Berit Zetterqvist
E-post:
berit.zetterqvist@morafhsk.se
Under två dagar stampar vi under handledning hemvävda tyger i den gamla vattendrivna vadmalsstampen vid Råbergs kvarn i Orsa Finnmark i närheten av Noppikoski.
Vadmal är ett tyg som har gamla traditioner, i århundraden har allmogen använt kläder av vadmal tack vare dess goda egenskaper. Vadmalstyget vävdes i hemmet och ullen fanns förr nära till hands. Intresset att väva vadmal och efterbehandla tyget i en vattendriven vadmalsstamp har blivit mycket populärt.
Kursen innefattar också historik, material och vävkunskap samt handledning i arbetet med att efterbehandla tygerna i vadmalsstampen.
Du ska före kursen själv ha vävt ett tyg som medtages för att efterbehandlas.
Det kan vara vävda tyger helt i ull som stampas till varma, vackra och slitstarka vadmalstyger lämpade för exempelvis klädsömnad för arbetskläder eller höst eller vinterplagg.
Det kan också vara ett vävt halvylletyg där varpen är i lin och inslaget i ull som efterbehandlas i vadmalsstampen för att bli mer täta och slitstarka.
Observera att vadmalstyget kanske inte blir klart under två dagars stampning, beroende på material, färg och vävteknik.
Max antal deltagare: 10 st
Kursen kostar 1200 kr/person och faktureras i samband med kursstart.
Berit Zetterqvist är en erfaren pedagog är utbildad textil/vävlärare samt har en master i Textilvetenskap. Berit har under många år arbetat med vadmalsvävning, vadmalsstampning samt sömnad av vadmal. Hon är även kursansvarig för kursen Textilt hantverk.
Kontakt
Berit Zetterqvist, kursledare
E-post: berit.zetterqvist@morafhsk.se
Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster) https://www.regiondalarna.se/morafolkhogskola/kurser/korta-kurser/vadmalsstamp/
Fler kurser inom: Traditionellt hantverk Textilhistoria Historiska textiltekniker Vävning Kultur Kulturhistoria
Jag tröttnade på att allt skulle gå så snabbt
Efter 14 år i byggbranschen sökte Hjalmar till en båtbyggarkurs. Här arbetar han utan el-verktyg och lär sig ett hantverk som får lov att ta tid.
Mora folkhögskola är en mötesplats där allmänbildning och självförtroende står i centrum. Här kan du utvecklas och studera i en generös och inspirerande miljö nära Siljan och Mora centrum. Möjlighet till ett rikt friluftsliv. Mora folkhögskola har även utbildningar förlagda i Skattungbyn, utanför Orsa.
Postadress:
Mora folkhögskola
Yvradsvägen 29
792 34 Mora
Telefon:
0250-942 00
E-post:
info@morafhsk.se
Webbadress:
https://www.morafolkhogskola.se/