
Vill visa att skogen är en trygg och läkande plats
Marcus och Elinor drömmer om att arbeta i naturen med människor. De går kursen Äventyrsguide och får lära sig om friluftsliv, äventyrssport och ledarskap.
Vi gör dagliga utfärder till fjärilsrika marker och särskild betoning läggs på de unika fjärilsarterna på Gotland.
Lediga platser: Ja
Studiestödsnivå (CSN): Ej studiestödsberättigad
Internat: Ja
Kurstid: 10 jul 2022 - 16 jul 2022
Kostnader: Se gotlandsfolkhogskola.se.
Under kursen gör vi några nattexkursioner med ljus- och lockbetsfällor för att titta på nattfjärilar. Du kommer också få uppleva Gotlands säregna natur med fåglar och växter.
Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster)
https://gotlandsfolkhogskola.se/sommarkurser/vara-sommarkurser/fjarilar
Fler kurser inom: Uteliv Flora och fauna Flora och fauna Naturvård Övriga miljö- och naturkurser
Välkommen till Gotlands folkhögskola – en plats för utveckling, lärande och skapande. På folkhögskolan får du lära dig mycket. Inte bara om det du lär dig på kursen – utan även en hel del om dig själv. Du arbetar tillsammans med andra men får ta mycket eget ansvar för ditt eget lärande.
Vår folkhögskola har två enheter – en i Hemse fem mil söder om Visby och en i Fårösund, fem mil norr om Visby. Vi har allmänna kurser för dig som vill få grundskole-/ eller gymnasiebehörighet och profilkurser för dig som vill utveckla ditt intresse inom ett visst område. Vi har också yrkesutbildningar.
Postadress:
Gotlands folkhögskola
Storgatan 11
623 50 Hemse
Telefon:
0498-20 36 50
E-post:
folkhogskolan@gotland.se
Webbadress:
http://www.gotlandsfolkhogskola.se/
Vill visa att skogen är en trygg och läkande plats
Marcus och Elinor drömmer om att arbeta i naturen med människor. De går kursen Äventyrsguide och får lära sig om friluftsliv, äventyrssport och ledarskap.