Photoshop - Digital bildbehandling - distans

Ansök nu
Öppnas i nytt fönster.
Skola:
Sverigefinska folkhögskolan
Plats:
Haparanda - Norrbottens län
Längd:
15 veckor
Studietakt:
50%
Kurstyp:
Profilkurs, Distanskurs
Ansök senast:
22 juni 2025

Lediga platser: Ja

Studiestödsnivå (CSN): Gymnasienivå (A2)

Internat: Nej

Kurstid: 1 sep. 2025 - 12 dec. 2025

Träffar:
Inga obligatoriska träffar

Plats för kursen: Distanskurs: Du läser kursen hemma, på jobbet, eller var det passar dig.

Kostnader: 400 kr (inkl. bl.a. tillgång till webbaserat material)

Kontakt: Mats Holmgren

E-post:
mats.holmgren@svefi.net

En kurs för dig som vill kunna använda Photoshop för att ändra på bilder, fixa till foton och skapa helt egna alster. Materialet är anpassat så att även nybörjare lätt kan hänga med.

I den här kursen får du lära dig Photoshop från början till slut. Vi går alltså igenom betydligt mer än bara fotofunktionerna!

Kursen består av totalt 17 lektioner där vi går igenom alla verktyg och funktioner du som vanlig användare behöver känna till för att kunna använda Photoshop. När du är klar kan du göra i stort sett vad du vill med programmet och dina bilder! Vi går igenom allt från praktiska fotografifunktioner till konstnärliga specialeffekter.

Kursmaterialet finns på nätet och består av filmer kursledaren spelat in. Materialet är pedagogiskt utformat och går i lugn takt och med tydliga exempel igenom exakt hur Photoshop fungerar, så även de som inte är så vana vid datorer lätt kan hänga med.

Varje lektion avslutas med ett antal övningar där du själv får kombinera det du just lärt dig med din egen kreativitet så du får nöta in dina kunskaper.

Det enda du som deltagare måste ha tillgång till är förstås Internet samt programmet Photoshop. Det underlättar även om du har viss datorvana så du t. ex. kan skapa egna mappar på din dator.

Jag skickar info om hur du billigast skaffar den nyaste versionen av Photoshop strax innan kursen börjar. Den säljs i "prenumerationsform" som kostar c:a 285 kr i månaden. (Priset fluktuerar med valutakurserna, och det har höjts från förra året för att täcka kostnaderna för de nya AI-funktionerna som vi går igenom i detalj i kursen).

Prenumerationen köps via nedladdning direkt från tillverkaren Adobes webbplats (www.adobe.se). Observera att det är en ett år lång bindningstid vid prenumerationen, men den kan avbrytas efter kursen om du vill.

(Och Photoshop Elements går inte går att använda i den här kursen! Elements är en "lightversion" som saknar många av de verktyg och funktioner vi går igenom.)

Kursen har inga fysiska träffar: Alla kontakter mellan kursledaren och deltagarna sker i särskilda forum via gratisprogrammet Microsoft Teams, som ni får information om i samband med kursstarten.

Den här kursen är på gymnasial studienivå och har en beräknad studietakt på 50%. Som folkhögskolekurs sätts stor vikt på levande samtal, så det förekommer bl.a. olika diskussionsövningar (främst om bildbehandling) och ni som deltagare uppmuntras även att kommentera eller diskutera varandras inskickade verk.

Detta förväntas kursdeltagaren kunna efter avslutad kurs

Efter utbildningen kan deltagaren grunderna i Photoshop. Deltagaren kan även använda och kombinera avancerade verktyg och funktioner.

Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster) https://www.svefi.net/studier#distanskurser

Planerar att bli slöjdlärare

Amanda och Molly går en profilkurs inriktad på återbruk, design och hållbarhet. - Vi får testa massa olika tekniker. Vi har till exempel jobbat med papper och fått renovera och restaurera gamla möbler, säger Molly.

Läs hela artikeln

Sverigefinska folkhögskolan

Sverigefinska folkhögskolan, Svefi, erbjuder unika och kvalitativa utbildningar. Vi tror att du vill brinna för det du gör, och därmed kan du själv till stor del påverka ditt eget studieinnehåll. Svefis konstfyllda rum och exotiska läge på landsgränsen till Finland upplevs av många som ett spännande inslag i skolgången. Skolans lokaler är naturligtvis tillgänglighetsanpassade. Välkommen!

Läs mer om skolan

Postadress:
Sverigefinska folkhögskolan
Torget 3
953 32 Haparanda

Besöksadress: Torget 3, Haparanda

Telefon: 0922-688 00
E-post: info@svefi.net
Webbadress: https://www.svefi.net/