Vad kan jag arbeta med som syntolk?
Utbildningen ger kompetens för att arbeta som syntolk för personer med synnedsättning i kulturella sammanhang, främst film och teater, men även inom konst och i andra visuella sammanhang.
Syntolksutbildningens kursinnehåll
Du får träna på att skriva syntolksmanus och att syntolka live bl.a. film, teater, dans, konst och musikal. Du kommer att ställas inför uppgifter som är roliga och utmanande och stundvis svåra, men lärarna och användarna som samarbetar med oss finns där för att lotsa dig och dina kurskamrater förbi de värsta grynnorna med tips och feedback.
Kursen inleds med att du får grundläggande utbildning i syntolkning och genomgång av lärplattformen Teams som vi kommer att använda under hela kursen. På schemat finns syntolkningsträning, ljudteknisk hantering, film- och bildkunskap, livetolkning av film/teater i salong, inlevelseövningar/ledsagning samt möten med användare. Dessutom ingår besök på syncentraler och hos Synskadades riksförbunds föreningar runt om i landet, företrädesvis på hemmaplan.
Ansökan till Syntolksutbildningen
När du ansöker ska du skicka med:
- Personligt brev, gärna med foto
- Gymnasiebetyg eller motsvarande