Kom-i-gång-kurs för dig som vill prova på hur det är att måla. Vi undersöker olika material, målar mycket och experimenterar med uttryck och färger. Vi funderar kring föreställningar om vad som är vackert och målar för att det är roligt och lustfyllt.
På förmiddagarna får du olika korta uppgifter för att prova på olika målerimetoder. På eftermiddagarna skapar var och en fritt, i egen takt, och får individuell handledning vid staffliet. Varje dag avslutas med en gruppdiskussion. Vill du måla vidare på kvällen är ateljén öppen.
Klä dig i kläder som det får bli färgfläckar på.
Material: Allt material som behövs finns på Konstskolan: kol, penslar, akrylfärg, oljefärg, papper och masonit.
Deltagarantal: Max 15 deltagare.
Förkunskaper: Kursen är öppen för alla. Inga förkunskaper krävs.
Kursledare: Nike Åkerberg - konstnär utbildad på konstakademien i Köpenhamn. Arbetar främst med måleri men skriver också böcker.
Kostnader:
Femdagarskurs inklusive måltider 2 550:-
Femdagarskurs inklusive måltider och boende med dusch/toalett i korridor 4 950:-
Femdagarskurs inklusive måltider och boende med egen dusch/toalett 5 350:-
Materialkostnad på 660:- tillkommer
Det finns möjlighet att komma dagen innan kursstart eller att stanna en natt efter kursslut.
En extranatt kostar 500:-