Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som vill leva på att arbeta med hälsa, hållbar utveckling, välbefinnande och Selfcare . Du vill lära dig mer om hur du kan använda praktiska verktyg och olika metoder för att lyckas som företagare och/eller entreprenör inom denna bransch. Du funderar på att starta eget, har precis startat eller vill få en ny injektion i ditt företagande - framför allt vill du utvecklas personligen och nå bättre resultat inom ditt område.
Kursinnehåll
• Utveckla personligt entreprenörskap - mitt sätt att leva på att arbeta med hållbar utveckling
• Kreativ affärsutveckling
• Hitta, sätta och nå mål som du tidigare inte trodde var möjliga
• Affärsidé - hur formuleras den?
• Personlig marknadsföring - hur gör du den på bästa sätt?
• Marknadsföring och försäljning - hur du praktiskt gör
• Förmågan att fatta beslut
• Självledarskap
• Skapa och bygga nätverk
• Erfarenhetsutbyte
Praktisk metodik och studier
Stort fokus kommer att ligga på praktiska metoder för hur man skapar och utvecklar sina idéer, sin kreativitet, sitt affärmässiga tänk, personliga varumärke, marknadsföring och försäljning för att kunna nå resultat som entreprenör och företagande.
Det handlar mycket om personlig utveckling och hållbart ledarskap.
Distansstudier individuellt och i grupp via nätet kombineras med fysiska träffar på Lillsved idrottsfolkhögskola på Värmdö utanför Stockholm.
Kursupplägg
Kursen pågår under 20 veckor med start den 14 augusti med det första webbseminariet. Samlingar på Lillsved sker 2 gånger under hösten. Mellanliggande utbildningstillfällen sker via 7 st webseminarier som är ca 1,5 timme vid varje tillfälle kompletterat med studier i grupp på en webbplattform och på egen hand.
Samlingar på Lillsved
11-12 september och 11-12 december 2023
IT-kompetens
Distansarbetet sker via internet i kommunikationsprogrammet itslearning samt via webseminarium på plattformen Zoom. Programmen är enkla att använda och allmänna datakunskaper är tillräckliga.
Aktivt deltagande
Kursen förutsätter aktivt och regelbundet deltagande, såväl på Lillsved som på nätet.
Kursledning
Kursledningen består av pedagogisk personal från Lillsved idrottsfolkhögskola samt handledare och utbildare från Perspektivo AB.
Detta förväntas kursdeltagaren kunna efter avslutad kurs
Deltagarna ska efter genomgången kurs ha skapat en personlig handlingsplan för vad nästa steg är för att kunna leva på att arbeta inom branschen hälsa och hållbar utveckling. De ska ha fått med sig kunskap om hur de kan utveckla och genomdriva entreprenöriella idéer.