För vem: Det här är en kurs för dig som vill fördjupa din yogapraktik genom att prova olika yogaformer och även få grundläggande kunskaper för att utföra massage till husbehov.
Det krävs inga förkunskaper men det kan vara skönt att ha provat på fysisk yoga tidigare.
Innehåll: Kursen innehåller både stillsam och inkännande yoga, flödad och fysisk yoga samt fördjupning av yogatekniken och biomekanik.
De yogaformer du kommer få bekanta dig med är Yinyoga, Viryayoga och Medicinsk inspirerad yoga. Yogapassen kommer innehålla filosofiska teman, andning, meditation, avslappning och egenmassage.
Vi kommer också ägna lite tid åt massage för husbehov. Du får lära dig att massera dina nära och kära, så att de får en skön avslappningsmassage.
Ta med dig:
Yogakläder, eventuellt egen yogamatta och filt.
2 stora handdukar och 1 liten, för massage
Kursledare: Ulrika Parment, yogalärare, PT, massageterapeut, driver sedan 2015 "Parment yoga & massage i Växjö”