Allmän kurs - FOKUS: Människa och samhälle

Ansök nu
Öppnas i nytt fönster.
Skola:
Långholmens folkhögskola
Plats:
Sundbyberg – Stockholms län
Längd:
1-2 år
Studietakt:
100 %
Kurstyp:
Behörighetsgivande kurs
Ansök senast:
Löpande

Lediga platser: Ja

Antagningsvillkor: Grundskolekompetens samt svenska 1 eller svenska som andraspråk 1.

Studiestödsnivå (CSN): Gymnasienivå (A1)

Internat: Nej

Kurstid: 8 januari 2026–18 december 2026

Kostnader: 2600:-/läsår för litteratur, övrigt material och studiebesök

Kontakt: Ola Lyxell

Telefon: 08-658 16 30

E-post:
info@langholmens.fhsk.se

Vill du ta tag i dina studier? Vill du sikta på att få din gymnasiebehörighet? Om detta stämmer på dig och du är intresserad av studier om samhället utifrån sociala frågor så passar denna kurs dig!

Kursen vänder sig till dig som har 1-2 år kvar på gymnasienivå och är klar med svenska 1 eller svenska som andraspråk 1, och riktar sig till dig som är nyfiken på det som handlar om människor och livet inom t.ex sociologi, pedagogik, psykologi och olika typer av socialt arbete.

Kursinnehåll

Långholmens Folkhögskola har ett starkt samhällsengagemang och i kurserna arbetar vi tematiskt och ämnesövergripande. Vi arbetar i kursen Fokus: människa och samhälle med frågor som rör socialt arbete, klimat och miljö, mänskliga rättigheter, livsvillkor, identitet och normer samt arbetsrätt och fackföreningarnas betydelse. Grupparbeten och diskussioner är viktiga i undervisningen eftersom vi anser att kunskap är något vi skapar tillsammans. I kursen ingår också lektionsarbete, föreläsningar, studiebesök, enskilda arbeten, uppsatsskrivning och ämnesövergripande projektarbeten.

Så arbetar vi 

När du läser allmän kurs så läser du samtliga ämnen gällande tema, samt kärnämnen. Svenska och tema läser du mest med din klass, och ibland arbetar vi i tvärgrupper med de andra gymnasiekurserna. Under temastudier ingår olika ämnen (historia, samhällskunskap, religion och naturkunskap), och utifrån skolans temamodell fördjupar vi oss i olika ingångar. Detta gör du tillsammans med dina kurskamrater i olika gruppkonstellationer. Vår temamodell inbegriper att vi under ett läsår behandlar: klimat och miljö, individ och grupp, demokrati och rättvisa, jämställdhet, kultur och arbetarrörelsen.

Exempel på temaarbeten:

En hållbar framtid
Normer och identitet
Demokrati nu och då 
Tro och tvivel 
Drömmen om fred och frihet
Arbetsmarknad och vidare studier


Ämnesbehörigheter

När du läser Fokus - människa och samhälle har du möjlighet att läsa följande:

Svenska 2, 3 eller svenska som andraspråk 2, 3
Engelska nivå 1, nivå 2 (tidigare 5, 6)
Samhällskunskap 1a1 eller 1b
Naturkunskap Nivå 1a1 (möjlighet att läsa mot särskild behörighet i Naturkunskap Nivå 1a2 och Nivå 2)
Religion 1
Historia 1a1 eller 1b
Matematik nivå 1a, Matematik nivå 2a eller Matematik fortsättning 1b (tidigare Ma 3b)

För särskilda behörigheter i naturkunskap så kan du utöver tema-studier läsa Na1a2 och Na2, detta gör du som ett tillval.

Vidare studier

När du är klar med kursen är du behörig till universitet/högskola eller yrkeshögskola och kan läsa t.ex. till beteendevetare, lärare, socialpedagog, socionom eller liknande. Du kan också läsa  universitetskurser inom en mängd olika ämnen som t ex kriminologi, sociologi, juridik, pedagogik etc.

Studietakt och krav

Kursen omfattar totalt cirka 40 timmar i veckan, varav 20 timmar är lärarledd undervisning och 20 timmar är eget arbete. För att klara kursen behöver du delta aktivt i undervisningen, göra och lämna in uppgifter, ta ansvar för din egen inlärning och ha närvaro på minst 80 procent av den lärarledda tiden. Vi använder Chromebook och Google for Education. Kursen är CSN-berättigad.

Lägg märke till att på Långholmens folkhögskola söker du till Allmän kurs på gymnasienivå. Blir du antagen placerar skolan dig i den kurs som passar dina förkunskaper och önskemål. 

Vi gör löpande antagning så ansök gärna så fort som möjligt. 

Detta förväntas kursdeltagaren kunna efter avslutad kurs

Grundläggande behörighet för yrkeshögskole/högskolestudier.

Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster) https://www.lhmfhsk.se/kurser/fokus-manniska-och-samhalle/

Långholmens folkhögskola

Långholmen folkhögskola ligger sedan våren 2017 i centrala Sundbyberg. Vår skolgård är den vackra Marabouparken och våra lokaler är nya, fräscha och ändamålsenliga. Hos oss kan du läsa klart gymnasiet, studera svenska som andraspråk och fördjupa dina kunskaper inom ledarskap, retorik eller skrivande.

Läs mer om skolan

Postadress:
Långholmens folkhögskola
Löfströms Allé 7
172 66 Sundbyberg

Telefon: 08-658 16 30
E-post: info@langholmens.fhsk.se
Webbadress: http://www.lhmfhsk.se/