Landskapsmålning

Ansökan stängd
Skola:
Ölands folkhögskola
Plats:
Färjestaden – Kalmar län
Längd:
Fem dagar
Studietakt:
100 %
Kurstyp:
Sommar/helg/veckokurs
Ansök senast:
15 maj 2026

Lediga platser: Nej

Studiestödsnivå (CSN): Ej studiestödsberättigad

Internat: Ja

Kurstid: 22 juni 2026–26 juni 2026

Kontakt: Ölands folkhögskola

Telefon: 010 357 55 00

E-post:
info@olandsfolkhogskola.se

Måleri ute i det fria – konsten i att se naturens former, valörer och färger.

Denna kurs är att betrakta som en klassiker på Ölands folkhögskola. Vi målar i olja men även akryl går bra. Vi börjar med grunderna. Hur du förbereder paneler, blandar färger samt hanterar penslar och målarmedium. Undervisning bedrivs individuellt varvat med demonstrationer för hela gruppen. Vår bas är inne i ateljén men vi försöker också vara ute så mycket som möjligt. Kostnader för resor till besöksmål och konstnärsmaterial tillkommer.

Utrustningsförslag m.m. skickas till deltagarna före kursstart.

Lärare på kursen

Konstnär Niklas Elgmo är uppväxt i Kalmar. Utbildad i klassiskt måleri vid Swedish Academy of Realist Art i Stockholm samt Florence Academy of Art i Italien. Numera bosatt i Holmetorp på Öland där han också har sin studio, galleri och egen kurslokal. Niklas håller även kurser i samarbete med Galleri Tinnert.

Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster) https://olandsfolkhogskola.se/kurser/sommarkurser/landskapsmalning/

Ölands folkhögskola

Ölands folkhögskola är en öppen och vänlig plats där människor från alla bakgrunder och från olika delar av världen möts. Här drar du nytta av väl beprövad pedagogik, hög kreativ kompetens och välutrustade lokaler.

Läs mer om skolan

Postadress:
Ölands folkhögskola
Ölands Skogsby 144
386 93 Färjestaden

Telefon: 010 – 357 55 00
E-post: info@olandsfolkhogskola.se
Webbadress: http://www.olandsfolkhogskola.se/