Nybörjarkurs i Bridge

Ansökan stängd
Skola:
Vimmerby folkhögskola
Plats:
Vimmerby – Kalmar län
Längd:
3 dagar
Studietakt:
100 %
Kurstyp:
Sommar/helg/veckokurs
Ansök senast:
Ansökan är stängd

Lediga platser: Nej

Antagningsvillkor: Inga förkunskaper krävs.

Studiestödsnivå (CSN): Ej studiestödsberättigad

Internat: Ja

Kurstid: 19 juni 2023–21 juni 2023

Kostnader: Pris ink. logi 2200:- exkl. 1320:-

Kontakt: Agnetha Kinell

Telefon: 0492-143 04

E-post:
agnetha.kinell@regionkalmar.se

Lär dig att spela ett av världens mest utövade kortspel. Bridge är ett härligt sällskapsspel som håller hjärnan igång.

Bridge är ett kortspel för fyra personer som spelas med en vanlig kortlek. Spelet går ut på att vinna så mycket poäng som möjligt. Man spelar i par, 2 mot 2. 

I stort sett varje medelstor stad har en Bridgeklubb, med kontinuerliga spelträffar och gemenskap, redo för nya spelare.

Tydligt instruktionsmaterial och erfarna kursledare.

Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster) https://www.vimmerbyfolkhogskola.se/kurser/nyborjarkurs-i-bridge/

Vimmerby folkhögskola

Vimmerby folkhögskola hittar du i Småland, i Astrid Lindgrens Vimmerby.

Här kan du läsa in grundskola/gymnasium i en trygg studiemiljö på Allmän kurs. Är du redo för nästa steg så finns det på Vimmerby folkhögskola även sex olika yrkesutbildningar: Socialpedagog, Barnskötare, Fastighetsskötare, Medicinsk sekreterare/Vårdadministratör samt Musikalartist och
Musikalartist - Produktionsår.

Läs mer om skolan

Postadress:
Vimmerby folkhögskola
Box 24
598 21 Vimmerby

Besöksadress: Bryggaregatan 8

Telefon: 010-357 57 00
E-post: vimmerbyfolkhogskola@regionkalmar.se
Webbadress: https://www.vimmerbyfolkhogskola.se/