Vi kommer att vara utomhus stor del av vår sommarkursvecka. På förmiddagarna ger vi oss ut på vandringsturer av olika längd och karaktär. På eftermiddagarna blir det yinyoga eller skogsbad i naturen runt skolan. Vi vandrar på Sörmlandsleden och på olika slingor i närområdet. Det blir både vandring i tystnad och vandring i reflekterande samtal. Den längsta rundan vi går är ca 12 km och innehåller vandring på ojämnt underlag på skogsstigar.
Vi gör yinyoga som är en lugn och långsam yogaform där vi placerar kroppen i sittande och liggande positioner och stannar i flera minuter. Yinyogan hjälper oss att mjukna i kroppen och öka flödet av energi. I de stilla positionerna ges tillfälle att vända blicken inåt och praktisera medveten närvaro. Vi kommer också att skogsbada i den vackra naturen runt skolan. Här finns både närheten till havet och mjuka skogsstigar att röra sig på.
Skogsbad handlar om att uppleva naturen i närvaro med alla sina sinnen. Vi rör oss långsamt och i tystnad och när vi stannar guidar jag i olika övningar. Helt kravlöst och alldeles naturligt. Studier från främst Japan visar på goda fysiologiska och psykologiska effekter på hälsa och välbefinnande när vi utövar skogsbad. Det här blir en återhämtande vecka för både kropp och själ i både rörelse och vila. Du bjuds in att hitta en ökad känsla av närvaro, medvetenhet och klarhet med hjälp av naturen.
Du behöver inte ha några förkunskaper inom något av de områden vi ska praktisera, bara ett intresse och en nyfikenhet att prova och utforska. För att uppskatta kursen behöver du ha fysisk förmåga att vandra ungefär en mil i lugnt tempo på skiftande underlag.
Ledare: Lise-Lotte Johansson. Pedagog, yinyogalärare, mindfulnessinstruktör, skogsbadsguide och coach. Har en bakgrund som rektor, universitetsadjunkt, skolutvecklare och gruppträningsledare på Friskis. Har drivit egen yogastudio och har ett stort intresse för vandring.