• Studietakt:
    100%
  • Längd:
    3 dagar
  • Ansök senast:
    15 april 2023
  • Kurstyp:
    Sommar/helg/veckokurs

Är du intresserad av medeltidsdans?

Kursen består av danser från medeltid och renässans, med enstaka exempel på sena varianter. 

Lediga platser: Ja

Studiestödsnivå (CSN): Ej studiestödsberättigad

Internat: Nej

Kurstid: 19 jul 2023 - 21 jul 2023

Plats för kursen: Strandviks Bygdegård i Lysvik

Kontakt: Lisa Carlsson

Telefon: 010-8331210

E-post:
lisa.carlsson@regionvarmland.se

Danserna omfattar branaler, allemander, estampier, pavaner, country dances och även andra varianter av dans. 

Källmaterialet är huvudsakligen från renässansen då dans och musik började nedtecknas mer explicit, och tryckkonsten gav spridning åt materialet. 

Det mesta av undervisningen sker i form av genomgång och övningar. Du behöver inga särskilda förkunskaper, ej heller särskilda kläder krävs, förutom praktiska inneskor att dansa i. 

Kursledare är Per Lindberg. Han har pedagogisk utbildning från KTH och jobbar till vardags som mjukvaruingenjör. Per har studerat och utövat medeltidsdans sedan 1995, och är sedan 2005 gillesmästare i Forordrims dansgille, där han leder dans varannan fredag. Han leder även workshops och allmän dans under medeltidsveckan i Visby. 

Kostnader: lokalhyra för lektioner/föreläsningar max 300:-

Klarälvdalens folkhögskola

För dig som är intresserad av skog vatten luft och jord finns Klarälvdalens folkhögskola som har kurserna med inriktning mot naturresurs besöksnäring och livsstil. Både skolan och internatet ligger i Stöllet. Här finns fantastiska möjligheter att vara ute i naturen på fritiden så dra nytta av den härliga naturen. Skolan har utbildningsplatser för dagstudier i Hagfors Sunne Södra viken.

Läs mer om skolan

Postadress:
Klarälvdalens folkhögskola
Kyrkvägen 13
680 51 Stöllet

Telefon: 010-83 31 200
E-post: klaralvdalen@regionvarmland.se
Webbadress: http://www.klaralv.se/

Man blir inspirerad när man hänger med kreativa människor

Två år på landsbygden fyllda av film, teater och internatliv? För Oscar Wahlberg, 20 år, lät det som drömmen och han packade sina väskor och flyttade ut till Wik utanför Uppsala för att gå på folkhögskola. Nu är han inne på år två. – Förra året hade jag ingen tanke på att försöka satsa på film eller teater, men intresset har tagit över mer och mer. När man bor här kan man vara kreativ dygnet runt.

Läs hela artikeln