Äntligen - ny utbildning på Distans till Assistent startar på June folkhögskola.
Nu startar utbildning till Assistent på Distans på June folkhögskola. Bild: Carl-Robert Jonzon

Assistentutbildning på distans

June folkhögskola har sett ett behov att starta sin Assistentutbildning i en variant på distans. Det är många som jobbar som assistenter och som på grund av sitt arbete behöver detta alternativ. Kursen startar i höst.

Kursen vänder sig i första hand till dig som jobbar och har en anställning (fast eller på timmar) som personlig assistent, inom daglig verksamhet, på gruppboende, i skolan eller i annan verksamhet för personer med funktionsnedsättning och vill ha en ökad kompetens inom yrket. 

På June folkhögskolas kurs får du en möjlighet till en utbildning samtidigt som du arbetar.

Läs om Kursuppläggning och Kursplan på skolans hemsida!

 

Alla nyheter