Foto på en man i ålderdomliga kläder som läser en tidning.
Vad hände i går? Kanske kan Lars Bägerfeldt hjälpa dig att få reda på det?

Hembygd ny distanskurs på Hellidens folkhögskola

Hembygd är en ny kurs på Hellidens folkhögskola. Kursen ges på distans och börjar under våren 2018. Du arbetar med ditt eget projekt inom släkt- eller hembygdsforskning och lär dig mer om vilka möjligheter som finns samt hur man kan lösa problem som uppkommer. Samtidigt kommer kursdeltagarna gå igenom Sveriges historia med fokus på landsbygden.

Kursledare är Lars Bägerffeldt, historiker, erfaren lärare och uppskattad föredragshållare.

Han har många års erfarenhet inom svensk historia och vet hur du hittar just det du söker efter. Kursen är på distans med täta sammankomster via nätet via Hellidens folkhögskolas lärplattform där du förutom lektioner även kan prata med studiekamrater. 

 

mer info

Alla nyheter