Holma Skogsträdgård - en av Holmas unika läromiljöer

Holma folkhögskola får Höörs kommuns miljöpris

Efter bara några år som egen skola prisas Holma folkhögskola för sina insatser på miljöområdet.

Holma folkhögskola har bedrivit kurser småskalig ekologisk odling och Permakultur sedan 2006. År 2016 blev Holma en egen folkhögskola och har sedan dess utbildat 750 personer inom en bredd av hållbarhetsfrågor. Holma är omställningsrörelsens folkhögskola och skolans alla utbildningar genomsyras av detta. 
 
- Det känns väldigt hedrande att skolan får Höörs kommuns Miljöpris. Vi vill inte vara någon isolerad ö utan en aktiv del av lokalsamhället och detta känns som ett bevis på att vi lyckats med detta säger Hugo Malm som varit med och startat skolan och som arbetar som lärare på kursen Ställ om.
 
Prisutdelning sker på Nationaldagen kl 16:30.
 
Mer information om priset finns på Höörs kommuns hemsida:
 
https://www.hoor.se/nyheter/holma-folkhogskola-far-hoors-kommuns-miljopris-2019/
Alla nyheter