
Vill visa att skogen är en trygg och läkande plats
Marcus och Elinor drömmer om att arbeta i naturen med människor. De går kursen Äventyrsguide och får lära sig om friluftsliv, äventyrssport och ledarskap.
Vindskydd, utomhusmatlagning, användning av yxa, orientering, vandring och paddling – under den här kursen tillbringar vi dagarna utomhus i Dalslands vackra natur och får grundskaper inom friluftsliv.
Lediga platser: Nej
Antagningsvillkor: Inga förkunskaper krävs. Vi har ett begränsat antal platser så vänta inte med din anmälan.
Studiestödsnivå (CSN): Ej studiestödsberättigad
Internat: Ja
Kurstid: 26 jun 2023 - 30 jun 2023
Kostnader: 4 900 kronor i enkelrum. 4 400 kronor per person i delat dubbelrum. 2 900 kronor utan logi. I priserna ingår mat fr.o.m. måndag lunch t.o.m. fredag lunch.
OBS! Kursen är fullbokad, men varmt välkommen att anmäla dig till vår kölista på Dalslands folkhögskolas hemsida.
Vill du vara ute mer i naturen, men är osäker på hur du ska klara dig?
Målet med den här kursen är att du ska känna dig säkrare när du är ute och få inspiration till ge dig ut på lite längre turer på egen hand.
Vi tillbringar det mesta av dagarna i naturen, vandrar och paddlar och äter vår lunch utomhus. Som avslutning på kursen övernattar de som vill sista natten tillsammans i skogen.
Vi har en del utrustning till utlåning, men i god tid innan kursstart får du en packlista så du vet vad du behöver ha med dig.
Kursen startar med lunch på måndag och avslutas i samband med lunch på fredagen.
Du bor med helpension i enkel- eller dubbelrum med eget badrum på skolans fräscha internat. Några kvällar ordnar vi gemensamma aktiviteter för dem som vill. Det finns också tillgång till bibliotek, biljardrum samt vardagsrum med TV.
Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster)
https://www.dals.fhsk.se/kurser-fargelanda/sommarkurser/skog-och-sjo/
Fler kurser inom: Friluftsliv Kanot Vandring Uteliv
Dalslands Folkhögskola finns i Färgelanda och Trollhättan. På båda skolorna läser du i små grupper med stöttande lärare.
I Färgelanda ligger folkhögskolan i natursköna omgivningar ett stenkast från centrum. Skolan har en matsal och det bjuds på förmiddagsfika alla skoldagar. Det finns även möjlighet att äta lunch här.
Folkhögskolan har ett internat som man kan bo på, men många busspendlar också från Uddevalla och ett antal orter i Dalsland.
I Trollhättan finns folkhögskolan i det gamla lasarettets lokaler. Här finns det inget internat, men det finns goda förbindelser med kollektivtrafik till många närliggande orter. I skolans trevliga café kan du köpa lunch och fika.
Postadress:
Dalslands folkhögskola
Folkhögskolevägen 6
458 30 Färgelanda
Telefon:
0528-758 80
E-post:
dalslands.folkhogskola@vgregion.se
Webbadress:
http://www.dals.fhsk.se/
Vill visa att skogen är en trygg och läkande plats
Marcus och Elinor drömmer om att arbeta i naturen med människor. De går kursen Äventyrsguide och får lära sig om friluftsliv, äventyrssport och ledarskap.