Producera en egen dokumentärfilm med socialt och globalt fokus
Dokumentär i världen på Röda Korsets folkhögskola i Stockholm, är en kurs för dig som vill få grundläggande kunskaper i filmteknik och producera en dokumentärfilm med globala och sociala frågor i fokus. En del av vårterminen är förlagd till utlandet där du jobbar i team med att producera en dokumentärfilm. Filmpremiär hålls enligt tradition på anrik biograf i Stockholm!
Lär dig filmteknink, dramaturgi och manusarbete
Kursen varvar praktik och teori under höstterminen, och du jobbar med kortare filmprojekt med övning i film och ljudteknik. Fördjupning i dokumentärfilmsprocessen där research, dramaturgi och manusarbete ingår. Kursen tittar även närmare på medias roll i samhället och dess betydelse för viktiga globala frågor.
Utlandsresa med tåg under våren
Under januari och februari åker kursen utomlands för att samla in material till sina dokumentärfilmer. De två senaste kurserna har åkt till Sicilien i Italien och filmat. Vi reser med tåg och lär känna varandra ordentligt under resan. Du får med dig värdefulla konkreta erfarenheter av hur det är att arbeta med dokumentärfilm i ett filmteam, i en annan kultur.
Produktion av en egen dokumentärfilm
Tillbaka på skolan i Skärholmen jobbar kursdeltagarna aktivt med att redigera och producera sina olika dokumentärfilmer. De färdiga filmerna visas sedan på skolan, filmfestivaler, mindre biografer och i andra sociala sammanhang.
På skolan finns en liten biograf som används för filmvisning. Det finns även ett antal redigeringsrum med den utrustning deltagarna behöver.
Detta förväntas kursdeltagaren kunna efter avslutad kurs
- ha grundläggande kunskap i dokumentärfilmsproduktion
- ha kunskap och erfarenhet i projektarbete
- kunna inspirera till att använda dokumentärfilm som verktyg i demokratiarbete