Den här kursen är för dig som vill ägna en vecka åt att utforska keramikens värld. Oavsett om du är helt nybörjare eller redan har erfarenhet, får du möjlighet att utveckla dina kunskaper och din kreativitet i en inspirerande miljö.
Vi börjar med en introduktion till grundtekniker som tumning, ringling, kavling och skulptering. Du får även prova enklare drejning och lära dig om dekormetoder och glasering. För dig som redan har arbetat med lera finns gott om utrymme att fördjupa dig och experimentera med egna idéer.
Det här är en praktisk kurs där fokus ligger på att ha händerna i leran så mycket som möjligt. Vi skapar i en avslappnad och inspirerande miljö, med mycket tid för praktiskt arbete och lekfullt utforskande. Huvuddelen av arbetet sker inomhus i skolans keramikverkstad, men ta med bekväma kläder och bra skor för kortare inspirationsturer i närområdet.
Målet är att du ska lämna kursen med både kunskap och självförtroende – och med några unika keramikföremål att ta med hem.
Praktisk information om glasering och hämtning
Kursen passar dig som bor i närheten av folkhögskolan eller har anknytning till platsen, eftersom glaseringen sker under vecka 33. De färdiga föremålen kan hämtas först fredag den 14 augusti. Observera att vi inte skickar keramik med post. Om du inte har möjlighet att delta på glaseringsdagen den 12 augusti, ordnar vi glaseringen åt dig så att dina alster ändå blir färdiga för avhämtning.