Allmän kurs med engelska och konst som profil är en ettårig folkhögskolekurs där du tillbringar höstterminen på Visingsö och vårterminen i Brighton, England.
Kursen vänder sig till dig som helt eller delvis saknar gymnasiekompetens, men också till dig som vill bygga vidare på tidigare studier genom en kreativ och internationellt präglad utbildning. Dina studier anpassas efter vad du redan har med dig – du läser de ämnen du behöver för att nå dina mål.
Studierna – anpassade efter dig
Ungefär hälften av studietiden ägnas åt kursens profilämnen, engelska och konst. Resterande tid ägnas åt gymnasiegemensamma ämnen som du väljer utifrån dina tidigare studier och din behörighet.
Du kan läsa ämnen som ger grundläggande högskolebehörighet, exempelvis:
-
Engelska 1 och 2 (tidigare Engelska 5 och 6)
-
Svenska 1, 2 och 3
-
Samhällskunskap 1a1 och 1a2
-
Historia 1a1 och 1a2
-
Religion 1
-
Naturkunskap 1a1
-
Matematik 1
Tillsammans med lärarna planerar du din studiegång så att den passar dina behov – oavsett om du vill läsa in hela eller delar av gymnasiebehörigheten.
I engelska finns även möjlighet att uppnå särskild behörighet i steg 3 (tidigare steg 7).
Du kan dessutom välja tillvalsämnen som varierar mellan terminerna, exempelvis Idrott och hälsa.
Ett aktivt och ansvarstagande lärande
Som deltagare förväntas du ta ett aktivt ansvar för dina studier och vara med och påverka kursens innehåll. Undervisningen bygger på dialog, engagemang och gemensamt lärande snarare än traditionella prov.
Konst
På Visingsö har du två lärarledda konstpass i veckan och fri tillgång till ateljéer och lokaler för egna projekt utanför schemalagd tid. Med stöd av etablerade konstnärer får du utforska olika tekniker, material och uttryckssätt.
I Brighton fortsätter dina konststudier med två till tre eftermiddagspass i veckan samt möjlighet att välja delkurser inom konstområdet. Här ges stort utrymme att utveckla ditt eget konstnärliga språk i en internationell miljö.
Engelska
All undervisning, både på Visingsö och i Brighton, sker på engelska. Under vistelsen i Brighton förstärks språkträningen genom specialkurser, projekt, aktivitetsvecka och vardaglig språkanvändning.
Utöver språkundervisningen studerar du även tematiska moment inom historia, samhällskunskap, religion och brittisk kultur, med lärare som har engelska som modersmål och stor erfarenhet av undervisning för skandinaviska deltagare.
English Plus / English Through
För att maximera din tid i Brighton kombineras språkstudierna med kulturella och kreativa tillval såsom konst, drama, fotografi, mode, trädgårdsarbete, media, miljöstudier, brittisk kultur, historia och kreativ engelska. Detta ger en djupare förståelse för språket genom kultur och skapande.
Allmän kurs – ett alternativ till gymnasiet och Komvux
Allmän kurs är ett alternativ för dig som saknar gymnasiebetyg eller vill komplettera tidigare studier. På folkhögskola studerar du i en trygg, social och inspirerande miljö – utan traditionella prov, med fokus på gemenskap, ansvar och personlig utveckling.