Under veckan kommer vi att jobba med att skriva och färdigställa ett eget låtprojekt (i små grupper alt. enskilt) med möjlighet att framföra verken under en avslutningskonsert på skolans innergård på fredagen.
Vi kommer även att gå igenom hur man kan bygga en hemmastudio och göra kvalitativa inspelningar med enkla medel och på låg budget. Alla deltagare kommer utöver rullande handledning även att erbjudas individuell coachning vid varsitt tillfälle.
Kursinnehåll
- Att skriva låttexter och att hitta sitt eget sätt att skriva på
- Hur vi hittar melodier till våra texter och nyanserar dem
- Arrangering av egenskriven låt tillsammans med extern musiker
- Grunder i musikproduktion och inspelning
- Att bygga sin egen hemmastudio
- Avslutningskonsert under fredagen (att uppträda är frivilligt)
Kursmål
I slutet av veckan ska samtliga deltagare (i grupp eller enskilt) skrivit en färdig låt med både text och melodi samt arrangerat denna i enkel form inför den slutliga minikonserten under fredagen. Alla deltagare ska även ha med sig grundläggande kunskap i hur man kan bygga upp en hemmastudio och använda sig av enkla medel för att göra högkvalitativa inspelningar.
Förkunskaper
Någon erfarenhet av att spela instrument, sjunga och/eller skriva musik. Nivån anpassas efter deltagaren.
Intyg
Efter avslutad kurs erhåller deltagaren ett kursintyg.
Övrigt
Enklare skrivmaterial som pennor och kopieringspapper kommer att finnas, om du vill kan du ta med egen skrivbok och dator. Om du har hörlurar får du gärna ta med dem, det kommer att finnas några att låna på skolan.