Naturens Medicin - Handledarekurs, distans

Ansökan öppnar 15 januari
Skola:
Biskops Arnö Nordens folkhögskola
Plats:
Bålsta – Uppsala län
Längd:
1 termin
Studietakt:
100 %
Kurstyp:
Profilkurs, Distanskurs, Yrkesutbildning
Ansök senast:
28 apr 2026

Lediga platser: Nej

Ansökan öppnar: 10:00 15 jan 2026

Antagningsvillkor: 3 år gymn eller motsv. Personligt brev där du berättar lite om dig själv och varför du vill gå kursen. Vi antar i första hand dig som gått minst en termin på kursen "Naturens medicin".

Studiestödsnivå (CSN): Eftergymnasial nivå (B1)

Internat: Nej

Kurstid: 24 augusti 2026–18 december 2026

Träffar:
10 obligatoriska träffar
10 obligatoriska nätträffar

Kontakt: Mikaela Holmborg

Telefon: 0171 -826 70

E-post:
mikaela.holmborg@biskopsarno.se

En handledarutbildning på distans med inriktning på det du vill förverkliga inom naturmedicin eller alternativ friskvård.  

Vi har med tillfredsställelse märkt att ett flertal kursdeltagare från Naturens medicin har etablerat sig på arbetsmarknaden. Därför vill vi erbjuda en kurs där du mer specifikt tränas i rollen att vägleda och inspirera människor, enskilt eller i grupp, med inriktning på friskvård och naturmedicin.

För att gå handledarutbildningen, som är en eftergymnasial yrkesutbildning, krävs treårigt gymnasium.

Glöd och stöd  
Utgångspunkten är det som du brinner för inom naturmedicin och alternativa friskvårdsmetoder. Under kurstiden får du stöd att fördjupa dig inom ditt intresseområde. Under kurstiden får du stöd att fördjupa dig inom ditt intresseområde samtidigt som du lär dig allmänt runt hälsa och örtmedicin. Innehållet under lektionerna kommer att varvas mellan det egna projektarbetet och undervisning. 

Kursen vänder sig till dig som  

  • har vissa erfarenheter inom naturmedicin / alternativa friskvårdsmetoder.  
  • har ett specifikt intresseområde inom alternativmedicin, naturmedicin eller alternativ friskvård som du vill fördjupa. Det kan tex handla om örter, medicinhistoria, medicinalväxter, yoga, massage, meditation, shiatsu, öron-akupunktur, kvinnohälsa, ayurveda, bildterapi, avslappningsmetoder, färga med örter, rehab-trädgård eller folkmedicin. 
  • vill öva dig i förmågan att förmedla kunskap, hålla i klasser och/eller ge sessioner/behandlingar.  
  • under trygga former vill utveckla en verksamhet som kan bli ditt yrkesarbete.  
  • vill ha mer undervisning och kunskap inom hälsa och välmående, naturkontakt och örtmedicin.  


Du som söker till projektkursens eller handledarutbildningens första eller andra termin, behöver ladda ner och fylla i ett frågeformulär kring projektplaner och tidsramar.

Kursupplägg 
I genomsnitt kommer vi ha 20 lektionstimmar per vecka. En del av dessa kommer att vara på plats på Biskops Arnö, men de flesta kommer att vara online. Förutom de 20 inplanerade lektionstimmarna har du även tid att fördjupa ditt projekt utöver dessa då kursen är på heltid vilket betyder ca 40 timmar/vecka. 

Träffar på Biskops Arnö 
Vi kommer att ses på plats på Biskops Arnö vid fem tillfällen under terminen antingen två eller tre dagar vid varje tillfälle.  

Online-lektioner 
Utöver tillfällena på Biskops Arnö kommer vi att ha lektioner online tillsammans över Zoom.  

Projektkursen ger dig möjlighet till

  • Tid för egen fördjupning i ditt personliga projekt, som du brinner för, i form av alternativmedicin eller friskvård. Du kommer att studera mycket på egen hand med just ditt område vilket förutsätter att du kan ta ansvar för dina studier  
  • Fördjupad allmänkunskap inom hälsa och välmående, naturkontakt och örtmedicin. 
  • Regelbundna stödjande samtal tillsammans i gruppen.  
  • Att öva dig i att dela med dig till resten av klassen samt grundkursen Naturens medicin runt det som du fördjupar dig inom.  
  • Möta och lära av andra likasinnade deltagare med olika fördjupande projekt. 
  • Det finns stora möjligheter att lära av varandras projekt och erfarenheter i gruppen och att både ge och ta emot stöd av varandra.  

Våra lektioner  
Under våra lektioner samtalar vi om projekten, gör olika kreativa övningar tex inom bild & form, skrivande, rörelse, vi gör olika meditationer tillsamman samt att ni har mini-presentationer inför varandra både på plats och online samt presentationer inför Grundkursen på Naturens medicin. Vi kommer även att ha lektioner med olika teman runt hälsa och välmående, naturkontakt och örtmedicin. Kursen har bl a som syfte att väcka din kreativitet och ditt uttryck samt att inspireras av varandra och de olika projekten i gruppen.  

Inom det område som du har valt ska du i slutet av terminen hålla en presentation/workshop för resten av klassen. Du har även möjlighet att hålla fler lektioner, leda övningar och ge behandlingar under terminens gång beroende på hur det passar i ditt projekt. Detta för att öva dig i rollen att handleda kursdeltagare enskilt och i grupp. 

Till ditt förfogande finns kursdeltagare på Naturens medicin samt övriga kursdeltagare och personal på skolan. Du kan även rikta dig till allmänheten och använda dig av skolans lokaler.  

Vi kommer att ha vissa gemensamma lektioner och dagar med Naturens medicins grundkurs samt eventuellt andra kurser på skolan.  

De dagar och lektioner som vi har på plats på skolan går det inte att vara med på online. 

 

Biskops Arnö Nordens folkhögskola

Biskops Arnö är Nordens Folkhögskola. Skolan bedriver kultur- och bildningsarbete och kurserna är inriktade på skönlitterärt författande, YH - Fotoskolan, dokumentärfilm, internationellt solidaritetsarbete, ekologi samt friskvård och låtskrivarkurs.

Läs mer om skolan

Postadress:
Biskops Arnö Nordens folkhögskola
Biskops-Arnövägen 30
746 93 Bålsta

Telefon: 0171-826 70
E-post: info@biskopsarno.se
Webbadress: http://www.biskopsarno.se/