Under veckan utforskar vi olika teman och metoder genom skönlitterära exempel och skrivövningar.Vi läser och samtalar om de texter som deltagarna skriver på plats. Kursen vänder sig till dig som skrivit en del men ännu inte blivit publicerad.
Kursledare:
Ida Linde är författare, översättare och dramatiker. Hon var kursansvarig på författarskolan på Biskops Arnö mellan 2010-2022 och har därefter arbetat med Internationell författarscen på Kulturhuset Stadsteatern samt som litterär scout. Hennes senaste bok är romanen När man sparkar på en hund (2023) som handlar om gruvindustrin och konsekvenserna av en människas misstag.
Kajsa Sundin är författare och lärare. Hon debuterade 2007 med diktsamlingen Definition och har sedan dess skrivit ytterligare fem böcker i olika format och genrer. Hennes senaste bok är Hennes affär (2024) en diktsamling om olycklig kärlek, arbete och missbedömningar. Kajsa har länge undervisat på författarskolan på Biskops Arnö och arbetar sedan 2024 med skrivande på Konstfack.