Den här kursen vänder sig till dig som vill bli bättre på att teckna ansikten och som vill lära dig mer om teckning och hur du överför en 3d form till ditt teckningspapper. Under kursen får du lära dig hur du bygger upp och tecknar ditt porträtt, genom studier av form, ljus och skugga. Kursen vänder sig främst till nybörjare, men alla är välkomna. Vi lovar att du kommer att se stor skillnad på dina teckningar från första dagen till sista dagen på kursen.
Om kursen
Den här teckningskursen ger dig grundläggande kunskaper om olika teckningsmaterial och du kommer att lära dig att tillämpa många olika tekniker som gör det lättare för dig att få ditt porträtt att likna förlagan. Du kommer att få introducerat olika metoder för hur du kan bygga upp ett porträtt. Vi studerar proportioner, anatomi och hur ljuset faller och skapar form med hjälp av skuggor. Med dessa metoder kommer du att lära dig knäcka koden för hur du observerar din förlaga.
Du kommer att få tydlig information, personlig handledning och återkoppling. Kursen erbjuder många olika övningar och demonstrationer. Undervisningen kommer att vara på danska, eftersom kursledaren är dansk. Alla termer och fackord kommer att presenteras på svenska och hennes mål är att prata så mycket svenska som hon kan. Varje arbetsplats är utrustad med en lampa för belysning av objekt, utöver det behöver varje kursdeltagare ha med dig sitt eget arbetsmaterial. Materiallista sänds ut efter anmälan till kursen.
Om kursledaren
Mit navn er Stella Nielsen og jeg er fra Danmark. Jeg fik min bachelor i billedkunst i 2015 og har siden arbejdet som billedkunstlærer for børn, unge og voksne. Her i Danmark afholder jeg derudover forskellige tegnekurser i anatomisk portrættegning, anatomisk kropstegning og croquis.
Kursfakta
Praktiska upplysningar
Undervisningen är kostnadsfri men du betalar för kost och logi dvs. rum, frukost, kaffe, lunch, middag och kvällsfika. För enkelrum är priset 6.100 kr.
Du som inte bor på skolan betalar en serviceavgift 4.550 kr, som inkluderar frukost, kaffe, lunch, middag och kvällsfika. Kursdeltagare som väljer att bo på skolans internat prioriteras.
OBS! Begränsat antal platser. Ju tidigare du söker desto större möjlighet har du att få en plats på kursen. Du kan endast söka via Geijerskolans hemsida. Sista anmälningsdag 15 maj.
Vid avbokning senare än tre veckor före kursstart debiterar vi 20 % av inackorderingspriset.
Antal kursdeltagare 18