GRUNDSKOLENIVÅ
För dig som inte har slutfört grundskolan finns möjligheten att göra det hos oss. Utbildningsvägarna ser olika beroende på dina förkunskaper. Saknar du något enstaka ämne på grundskolenivå kommer du kanske att tillhöra gymnasieklassen men om du saknar flera ämnen kommer du troligtvis att samläsa med vår yrkeslinje.
Är ditt mål att sedan kunna läsa på gymnasienivå krävs det att du ska ha uppnått godkända resultat i svenska, engelska, matematik och samhällskunskap på en nivå motsvarande årskurs 9.
GYMNASIENIVÅ
De ämnen vi erbjuder på gymnasienivå är:
svenska 1, 2 och 3
engelska 5 och 6
matte 1 och 2
religion 1
historia 1a1
samhällskunskap 1a1
naturkunskap 1a1
Det finns även möjlighet att läsa fortsättningskurser i alla ämnen.
Hur lång din studietid blir beror på vad du har studerat tidigare och vad du har för syften med dina studier. Vanligtvis är studietiden 1-3 år.
VÅR UNDERVISNING
Vi har små undervisningsgrupper och hög personaltäthet. Du som studerar hos oss har alltså stora möjligheter till att få extra stöttning och hjälp.
På allmän kurs är ämneskunskaperna viktiga, men det är också viktigt att du känner att du utvecklas på ett personligt plan och att den egna självkänslan stärks.
SÄRSKILDA BEHOV
Allmän kurs passar också för dig som har särskilda behov eftersom vi har små grupper, en tydlig och strukturerad skoldag. Skolan har även fritidsassistans för de som har LSS.
BEHÖRIGHETER
Målet med Allmän kurs är att du ska uppnå grundläggande behörighet för yrkeshögskola eller högskola/universitet.
STUDIEOMDÖME
På Allmän kurs får du inga betyg i enskilda ämnen utan du får ett samlat studieomdöme på din studieförmåga.
PROFILDAG
En dag i veckan har du möjlighet att läsa ett profilämne. De profilval som finns är:
Musik - du spelar i ensemble och lär dig musikteori. Förkunskaper är inget krav men ger förtur.
Trafik - du studerar trafikteori tillsammans med en lärare. Du har också möjlighet att ta körlektioner i Örnsköldsvik till ett rabatterat pris.
Konst - prova på skapande verksamhet i olika former
Taxi - studera taxiteori för att kunna ta taxilegitimation. B-körkort är ett krav. (detta val finns inte med på folkhögskola.nu. Ska det stå med på hemsidan?
VFU - prova på yrken inom handel, fastighet, mat och logi samt verkstad. Denna profil är valbar från och med termin 2.
Detta förväntas kursdeltagaren kunna efter avslutad kurs
Deltagaren förväntas nå delmål som leder till att klara behörighet till högskolestudier eller till yrkeshögskolestudier.
Deltagaren förväntas klara behörighet till högskolestudier eller till yrkeshögskolestudier.
Kursen på skolans webbplats (öppnas i nytt fönster)
https://mfhs.se/allman-kurs-gymn/