En bra studieform för dig med intresse för internationella frågor men som har svårt att ta helt ledigt för studier!
Skicka med ett personligt brev där du berättar mer om dig själv: Varför vill du gå kursen? Vilka kunskaper i spanska har du? Ideellt engagemang och fritidsintressen? Andra kompetenser?(foto, musik, skrivande, etc.)
Barn i Världen är en annorlunda fördjupningskurs, på distans, för dig som arbetar eller vill arbeta med Globala rättvisefrågor i en internationell miljö.
Kursen ger Dig möjlighet att aktivt fördjupa tidigare eller pågående studier och ger Dig nya perspektiv på ditt arbete samt kopplar teori till aktiv handling! Vi försöker kombinera Ditt intresse för barn/ungas rättigheter och ekologisk- social- och ekonomisk hållbarhet, med en fältstudieresa till Latinamerika.
Fältstudierna ger Dig möjlighet till möten, dialog och kommunikation med människor och du bör ha grunderna i spanska för att få ut så mycket som möjligt av Din tid i Bolivia. I samband med familjeboende i Cochabamba får Du möjlighet att både studera och praktisera språket i en naturlig miljö.
Vi utgår från folkbildningstanken där den enskilde deltagaren tar ansvar för genomförandet av kursens mål via självstudier och i utbyten med kursdeltagare, kursansvarig och föreläsare. Fältstudierna förbereds enskilt samt under träffarna och det efterföljande informations/fördjupnings arbetet planeras under samt mellan de avslutande seminarierna. Genomförandet av informationsarbetet sker utifrån varje deltagares förutsättningar.
Kursens första del sker omväxlande på distans och via fysiska träffar på folkhögskolan och har då studietakt 50 % – innehållet är då teoribildning, föreläsningar, förberedelser för fältstudier, spanska samt planering av fördjupningsarbete.
Därefter följer 2 månaders fältstudier förlagda till Bolivia, Latinamerika, då är studietakten 100%. Kursens avslutande del innehåller sammanställning av fältstudietiden i form av informationsmaterial samt planering av utåtriktat informationsarbete. Detta sker under de avslutande fysiska träffarna på folkhögskolan och genomförs på distans, studietakt 50 %
Deltagare berättar
Jag åkte utan erfarenhet….
..av resande och mest med hopp om att orka, eftersom jag varit sjukskriven länge. Jag återvände med nya vänner, hjärtat fullt av människor, erfarenheter och upplevelser som lärt mig att jag klarar mycket mer än jag vågat tro. Jag vill särskilt slå ett slag för att våga göra detta som "lite äldre", min upplevelse var att jag hade stor nytta av att ha min livserfarenhet med mig. Både i mötet med barn och vuxna. Det är fenomenalt att kursen är upplagd så man får bo i familjer och mötas i den verkliga vardagen både på praktikplatser och i hem. Bolivia är nu ett hemma jag absolut måste åka tillbaka till.
//Debbie Weiborn, deltagare på kursen ”Barn i Världen”
Detta förväntas kursdeltagaren kunna efter avslutad kurs
- ökad kunskap om barn och ungas situation i världen
- få erfarenhet av hur organisationer i Sverige/Latinamerika arbetar med ekologiska, sociala och ekonomiska rättvisefrågor
- att via en fältstudie resa möta ett mångsidigt utvecklingsland i förvandling där besök och praktik hos lokala organisationer kopplas till kursens studieplan
- ge deltagarna verktyg för opinionsbildning, information och påverkan