Vi varvar spelandet med inspirerande teoripass, smarta tips och tricks, och för den som vill finns chansen att testa på hur det är att skapa egna spel. Inga förkunskaper krävs – det räcker gott med nyfikenhet, engagemang och lusten att ha kul tillsammans. Det finns spel för alla och av alla svårighetsgrader.
I brädspelsprofilen får du dyka in i en värld av roliga, kluriga och spännande spel, prova många olika speltyper och dela upplevelserna med andra. Det handlar om gemenskap, skratt och spelglädje, men också om att lära sig mer längs vägen.
Profilen hålls två gånger i veckan och är ett härligt komplement till skolans brädspelsförening. En självklar mötesplats för gemenskap, fika och massor av spelglädje.
”Profilen ”Spelglädje!” har gett mig en rolig plats att umgås med nya vänner. Vi spelar massor av nya spel och bygger upp en gemenskap kring spelens värld. Profilen är ett bra första kliv in i en jätterolig hobby!