Frihet i rörelse och tanke med Alexanderteknik

Ansökan öppnar 12 december
Skola:
Stensunds folkhögskola
Plats:
Trosa – Södermanlands län
Längd:
5 dagar
Studietakt:
100 %
Kurstyp:
Sommar/helg/veckokurs
Ansök senast:
31 maj

Lediga platser: Nej

Ansökan öppnar: 12 december

Studiestödsnivå (CSN): Ej studiestödsberättigad

Internat: Ja

Kurstid: 13 juli 2026–17 juli 2026

Kostnader: Helpension med boende med lakan, handduk och badlakan 7 875 kr.

Kontakt: Stensunds folkhögskola

Telefon: 0156-53200

E-post:
stensund@stensund.se

Vill du få mer frihet i kropp och tanke och utföra vardagens rörelser enklare? Alexandertekniken ger dig verktyg för ökad lätthet, medvetenhet och mindre ansträngning.

Välkommen att utforska Alexanderteknik!

Kursen är utformad för att ge dig vägledning och möjlighet att fördjupa dig i de principer och idéer som ligger till grund för Alexandertekniken, och hur de kan tillämpas i det egna livet. Kursen är öppen för alla, du är välkommen oavsett tidigare erfarenhet!

Alexandertekniken är ett kraftfullt verktyg som kan ge djupgående och varaktiga förändringar till det bättre. Genom att utforska hur vi rör oss och hur vi använder oss själva får vi bättre koordination och ökad närvaro och frihet, såväl i vardagen som i mer specialiserade områden som till exempel musik, dans eller idrott.

Ofta får vi höra att vi behöver göra något eller lägga till nånting för att prestera bättre eller få mindre ont. Alexandertekniken handlar istället om att skala bort det som inte behövs just nu och stoppa invanda tanke- och rörelsemönster. Därigenom kan vi förbättra våra prestationer och förenkla vår vardag!

Kursens upplägg

Under kursen kommer vi att utforska och utvecklas tillsammans som grupp, för vi kan lära oss så mycket av varandra! Kombinationen av att själv delta i lektioner, observera andras arbete, diskutera och ställa frågor, skapar en stimulerande lärandemiljö för hela gruppen.

Under en lektion väljer du en aktivitet som vi sedan tillsammans undersöker. Det kan vara så enkelt som att bära en tung väska, gå, sitta vid datorn, prata, göra en golfswing eller att spela ett instrument - vad som helst som intresserar just dig. Vi utforskar hur du rör dig, och hur du tänker angående dina rörelser. Dina frågor och tankar är utgångspunkten för varje lektion. Jag kommer också använda mina händer, med lätt beröring, för att hjälpa dig bättre förstå hur du tänker och rör dig.

F.M. Alexander

Alexandertekniken har sitt namn efter Frederick Matthias Alexander (1869-1955). Han var själv skådespelare, men fick tidigt i sin karriär problem med rösten. När ingen han gick till för hjälp kunde säga vad som var fel, bestämde han sig för att själv ta reda på det. Han löste så småningom sitt problem, och upptäckte under tiden många olika principer och processer som styr hur vi människor fungerar. Till slut blev han så fascinerad att han gav upp sin skådespelarkarriär för att hjälpa andra och utforska och utveckla sin nya teknik.

Det här behöver du ta med dig

Glöm inte den där klarinetten, stickningen, dansskorna, tennisracketen, penseln, datorn, jongleringsbollarna, yogamattan...Ta helt enkelt med det som hör till ditt specialintresse eller yrke!

Kanske vill du också ha något att anteckna i.

 

Kursansvarig

Jenny Lierud är sen juni 2025 certifierad lärare i ITM Alexander technique , efter 4 års fullgjorda studier i Bristol, UK. Hon är också frilansande barockcellist, cellist och cellopedagog.

För Jenny själv har Alexandertekniken varit till stor hjälp, både fysiskt och psykiskt, och hon ser nu fram mot ett livslångt lärande i att förbättra och förenkla. Hon vill också dela med sig av metoden, så att även andra kan gynnas av denna kunskap!

Läs mer om Alexanderteknik på Jenny Lieruds hemsida

 

Stensunds folkhögskola

Stensund är mer än bara en skola – det är en gemenskap där människor med olika bakgrunder möts och stärker varandra genom erfarenheter och utmaningar. Beläget vid havet, nära Stockholm, erbjuder vi en inspirerande miljö där naturen och gemenskapen ger dig möjlighet att utvecklas, utforska nya perspektiv och bli den bästa versionen av dig. 

Läs mer om skolan

Postadress:
Stensunds folkhögskola
Stensund
619 91 Trosa

Besöksadress: Stensund

Telefon: 0156-532 00
E-post: stensund@stensund.se
Webbadress: http://www.stensund.se/